Reklama

Designed by:

JAK FOTOGRAFOWAĆ DZIECI

Dzieci są bardzo wdzięcznymi obiektami do fotografowania. Niestety, nie oznacza to, że robienie zdjęć dzieciom jest łatwe. Wręcz przeciwnie - w rodzinnych albumach zazwyczaj niewiele jest zdjęć o wartości nie tylko pamiątkowej. Poniżej przedstawiamy kilka rad, których przestrzeganie spowoduje, że nie tylko Ty będziesz chętnie wracać do albumów sprzed lat.

Materiał światłoczuły

Jeśli fotografujesz na sprzęcie analogowym, dobierz negatyw o odpowiedniej czułości i charakterystyce. Mogę polecić następujące klisze:

  • Fujicolor Superia 200 - idealny materiał do robienia zdjęć na dworze przy dobrej pogodzie. Zapewnia niewielkie ziarno, ostre odbitki i bardzo dobre nasycenie kolorów. Do tego jest stosunkowo niedrogi. Polecamy wywoływać w autoryzowanych laboratoriach Fuji, a odbitki robić na papierze Fujicolor Crystal Archive - co zapewni optymalne oddanie kolorów.
  • Fuji Press 400 - profesjonalny negatyw, dzięki podwyższonej czułości idealny do zdjęć w pomieszczeniach. Niewielkie ziarno z pewnością nie będzie widoczne na standardowej odbitce 10x15. Atutem jest bardzo naturalne oddanie kolorów.
  • Fuji Press 800 - profesjonalny negatyw konieczny, gdy fotografujemy w miejscach o małej ilości naturalnego światła. Ziarno bardzo małe jak na tę klasę negatywów.

Uwaga. Nie kupuj negatywów w kioskach i na bazarach. Przechowywanie w niewłaściwych warunkach (na słońcu i w upale) spowoduje kiepską jakość zdjęć.

Aparat fotograficzny

Sprzęt jest sprawą prawie zupełnie drugorzędną. Obojętne, czy będzie to cyfra, czy analog. To fotograf, a nie aparat, robi zdjęcie. Wiele razy widziałem genialne zdjęcia zrobione 'małpką' i kiczowate kadry wykonane sprzętem wartym kilkanaście tysięcy złotych.

Ustawienia aparatu

Przy fotografowaniu dzieci najistotniejszy jest czas naświetlania. Ponieważ nasze pociechy są dość ruchliwe, aby uniknąć zdjęć poruszonych, potrzebujemy czasu 1/125 sekundy, lub krótszego (nie dotyczy to zdjęć z lampą błyskową - wtedy czas otwarcia migawki może być dłuższy).

Wiele aparatów ma wbudowany tryb zdjęć sportowych (zazwyczaj oznaczany symbolem biegnącego ludzika), który idealnie nadaje się do fotografowania dzieci na dworze. Popularne aparaty cyfrowe mają zaś często specjalne tryby do fotografii dziecięcej. Ustaw taki tryb, wtedy aparat sam zadba o to, by czas naświetlania był odpowiedni dla uniknięcia poruszonych zdjęć.

Kolejnym problemem może być autofokus, czyli układ ustawiający ostrość. W niektórych aparatach działa on dość wolno (czyli wolniej niż porusza się ruchliwe dziecko), efektem czego są zdjęcia z nieostrym dzieckiem. Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad autofokusem, służę poradą, która zapewni ostre zdjęcia w większości sytuacji:

Jeśli masz obiektyw zmiennoogniskowy (zoom) - wybierz szeroki kąt. Ogniskowa aparatu może być oznaczona w milimetrach (wybieramy najmniejszą wartość, dla aparatów analogowych zazwyczaj jest to 28mm lub 35mm). W aparatach cyfrowych szeroki kąt obiektywu jest oznaczony literka 'W' (wide) albo np. symbolem drzewek. Szeroki kąt widzenia aparatu zapewni dużą głębie ostrości, czyli fotka będzie wyglądać na ostrą, nawet jeśli autofokus ustawi ją niezbyt dokładnie.

Jeśli masz taką możliwość - wybierz w aparacie tryb preselekcji przysłony (oznaczany zazwyczaj literą 'A'). Wybierz przysłonę '8', która jest dobrym kompromisem pomiędzy głębią ostrości a jakością obrazu.

Lampa błyskowa

Unikaj lampy błyskowej, gdy nie jest ona konieczna. Gdy robisz zdjęcia w letni dzień, w jasnym pokoju - światło padające z okna będzie zazwyczaj wystarczające do zrobienia dobrego zdjęcia. Pamiętaj, że lampa świeci w sposób nienaturalny - w życiu codziennym nie spotykasz się zazwyczaj ze światłem padającym poziomo, wprost z Twojej strony (chyba, że masz założoną latarkę czołówkę). Dlatego fotografie robione z lampą są 'płaskie' i mają nienaturalne, ostre cienie.

Naturalne otoczenie

Najlepsze są zdjęcia pokazujące dzieci w ich naturalnym otoczeniu, to jest w trakcie zabawy. Nie bój się zabierać aparatu na plac zabaw, czy na spacer do parku. Do tego, dzieci zajęte zabawą przestaną pozować, ustawiając się nienaturalnie i robiąc sztuczne miny. Zdjęcia zrobione ukradkiem będą szczere i naturalne.

Pamiętaj o perspektywie - KUCNIJ!

Pamiętaj, że dziecko jest od Ciebie dużo niższe. Jeśli zrobisz mu zdjęcie stojąc i to niezbyt daleko (zwłaszcza przy szerokim kącie obiektywu) uzyskasz na zdjęciu karzełka z wielką głową i krótkimi nóżkami. Fotografując dziecko koniecznie zniż sie do jego wysokości!

Szanuj godność dziecka

Nie fotografuj dziecka w sytuacjach, które mogą być kiedyś dla niego krępujące. Znam wielu rodziców, którzy zachwycają się fotkami swoich pociech na nocniczku lub w kąpieli. Ja osobiście jestem zdania, że nie należy robić komukolwiek zdjęć w sytuacji, w której samemu by się nie chciało być sfotografowanym. Oczywiście nie mogę nikomu niczego narzucać, ale dla mnie zdjęcie bobasa na nocniku jest porównywalne ze zdjęciem dorosłego w ubikacji...

Pamiętaj o szczegółach

Wiele fajnych zdjęć nie udało się, ponieważ fotografujący rodzic nie zauważył, że jego pociecha przed chwilą upaćkała się czekoladą. Zapewniam Cię, że bardzo często takie szczegóły unikają uwadze podczas robienia zdjęć i są dostrzegalne dopiero na odbitce. Oprócz czekolady pamiętaj o plamach, którymi maluchy spontanicznie 'przyozdabiają' swe ubranka. A szczególną uwagę zwróć na dzieci ząbkujące - ściekająca ślina wygląda nieszczególnie zwłaszcza na zdjęciach robionych z lampą błyskową.

Tło też jest ważne

Wiem, że uchwycenie w kadrze ruchliwego dziecka wymaga dużej uwagi. Pamiętaj jednak, że na zdjęciu widać będzie również wszystko znajdujące się za twoim dzieckiem. Łatwo zepsuć fotkę niezamierzonym, jaskrawym elementem znajdującym się na drugim planie. Mogą to być porozrzucane ubranka i zabawki, butelki, śmieci, przypadkowe osoby widoczne w kadrze itp. Zwracaj uwagę na tło podczas fotografowania, a wkrótce zauważysz, że Twoje zdjęcia są lepsze.

Piony i poziomy

Zwróć uwagę na linię horyzontu. Skoro w naturze jest poziomy, to taki powinien być również na fotografii. Wiele razy widziałem komicznie wyglądające zdjęcia z wakacji z pochyłymi morzami i jeziorami. Pamiętaj też, że drzewa rosną do góry, a nie na ukos. Pionowe też powinny być na fotce budynki, latarnie itp.

Najpierw pomyśl, później naciśnij spust

Upowszechnienie aparatów cyfrowych spowodowało pewien problem. Nie mając oporów ekonomicznych związanych z kosztem negatywu pstrykamy często bez opamiętania. W efekcie tego produkujemy setki nieudanych zdjęć. Może lepiej przed naciśnięciem spustu odpowiedzieć sobie na parę pytań:

  • Czy to zdjęcie będzie ciekawe? Czy przedstawia moje dziecko w interesującej sytuacji?
  • Czy pamiętam o szczegółach? Czy dziecko nie jest czymś upaćkane? Czy w kadrze nie ma przypadkowych osób lub przedmiotów?
  • Czy fotografuję z właściwej perspektywy? Czy pamiętam o pionach i poziomach?

Jestem przekonany, że zastosowanie się do powyższych rad spowoduje, że Twoje zdjęcia zachwycą Cię swą urodą nawet po wielu latach.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/dzieci/jak_fotografowac_dzieci.shtml">JAK FOTOGRAFOWAĆ DZIECI</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/dzieci/jak_fotografowac_dzieci.shtml]JAK FOTOGRAFOWAĆ DZIECI[/url]


Powrót do:

[Dzieci i rodzina] | [Strona główna]


Być może korzystałeś z leków homeopatycznych... Być może słyszałeś, że są skuteczne... niegroźne dla zdrowia... Być może czytałeś w prasie, że "trucizna, która leczy" - jak bywają określane - jest najlepszym lekarstwem na wszelkie dolegliwości... Jeśli uważasz, że leki homeopatyczne są skuteczne i niegroźne to koniecznie przeczytaj recenzję intrygującej książki...

Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców