Reklama

Designed by:

LEGENDY SZKOCKIE

Osobiście bardzo lubię bajeczne historie o niesamowitych zdarzeniach, opowieści o przedziwnych stworzeniach z innego świata, ludziach przeżywających niecodzienne przygody. Dlatego z wielką przyjemnością czytałam zbór Gordona Jarvie "Legendy szkockie".

Legendy szkockie

Gordon Jarvie urodzony w Edynburgu w 1941 roku jest dość ciekawą postacią. Poeta, językoznawca, autor książek dla dzieci i wreszcie miłośnik folkloru i legend. Jest autorem dwóch przetłumaczonych na polski zbiorów legend - szkockich i irlandzkich.

W "Legendach szkockich" są podania spisane przez znanych i cenionych autorów takich jak A.C. Doyle'a, Joseph'a Jacobs'a i J.F.Campbell'a. Legendy podzielono na kilka części: o magicznej wiedzy, o potworach i olbrzymach, opowieści z dreszczykiem. Osobno wyszczególnione też zostały obszerna baśń wiktoriańska o relacjach pomiędzy ludźmi i elfami oraz zakończenie z żartobliwym morałem, który mówi o pożytku płynącym z opowiadania historii.

Jako osoba wychowana na baśniach braci Grimm z dużą przyjemnością odnajdywałam w legendach szkockich znane motywy z Jasia i Małgosi, czy historie przypominającej do złudzenia baśnie o Śnieżce czy Oślej Skórce. Naprawdę, tyle nas łączy!

Czymś zaś zupełnie odmiennym były dla mnie historie o elfach i skrzatach. Lubię Tolkienowską trylogię, jednak elfy w niej pokazane zupełnie nie przypominają tych zaludniających wiktoriańską baśń, a skrzaty z innych opowieści jakże różne są od naszych rodzimych krasnoludków.

No i do tego historie z dreszczykiem. Tak, to zupełnie osobna kategoria. Zupełnie inna od baśniowych historii, o których wcześniej pisałam, ale też warta przeczytania.

Zachęcam więc, by zasiąść w wolnym czasie w fotelu, stawiając przy sobie kubek aromatycznej herbaty i wejść w ten tak podobny, a jakże odmienny świat szkockich opowieści. Chociażby po to, by dowiedzieć się dlaczego warto je znać. A może przydadzą się kiedyś do opowiedzenia w jakiś późny jesienny wieczór...

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/dzieci/legendy_szkockie_gordon_jarvie.shtml">LEGENDY SZKOCKIE</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/dzieci/legendy_szkockie_gordon_jarvie.shtml]LEGENDY SZKOCKIE[/url]


Powrót do:

[Dzieci i rodzina] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców