Reklama

Designed by:

ZABAWA PRZEZ POMOC

Najczęściej właśnie wtedy gdy gotujemy obiad, próbujemy poskładać wyprane rzeczy czy robimy inną niezbędną pracę domową przychodzi nasza pociecha prosząc: pobaw się ze mną mamo... pobaw się ze mną tato... Są takie chwile, kiedy możemy usłuchać tej prośby i odłożyć na moment wykonywaną czynność, ale niestety nie zawsze.

Co zrobić kiedy dziecko uporczywie odmawia zajęcia się samym sobą, a nasza robota musi być wykonana tu i teraz? Czy zawsze jesteśmy 'skazani' na marudzenie a czasem nawet popłakiwanie zasmuconego malucha? Przy odrobinie dobrej woli i pomysłowości z naszej strony możemy pogodzić dziecka chęć do zabawy z naszą koniecznością wykonania tego co musimy.

Mając pilną robotę poprośmy córeczkę czy synka o pomoc. Starsze dziecko jest w stanie wykonać wiele prostych czynności takich jak obieranie cebuli, pieczarek, nawet pokrojenie ich tępym nożem czy też łuskanie groszku i fasoli (trzeba tylko uważać by maluch nie wepchnął sobie ziarenek do nosa czy uszka). Można, zabezpieczywszy wprzód ubranko, wykorzystać pomoc dziecka przy panierowaniu kotletów czy nawet zamiataniu podłogi.

Młodsze dziecko też może pomagać. Wkładanie ubrań do pralki, zanoszenie przed obiadem na stół pojedynczych talerzy czy wycierani szmatką kurzu leży w zakresie możliwości przeciętnego 1,5 -2 latka. Wiadomo, że pomoc ta jest do pewnego stopnia iluzoryczna i to dorosły nastawi pranie, nakryje do stołu i powyciera kurz, ale chodzi przecież głównie o zajęcie dziecka i umożliwienie sobie zrobienia czegoś w domu.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że często działania młodego pomocnika mogą pójść w zupełnie odwrotnym kierunku od planowanego i zamiast pozamiatanej podłogi będziemy mieć piach i okruchy w każdym kątku, a obierki z cebuli będą fruwać po całej kuchni. Myślę jednak, że warto zaryzykować zwłaszcza że:

 • pokażemy dziecku, że jego pomoc jest dla nas ważna i potrzebna;
 • pokażemy mu, że praca też może być przyjemna;
 • nauczymy je szanować pracę innych;
 • wpoimy potrzebę dbania o czystość i porządek.
 • Opracowała Ola


  comments powered by Disqus

  Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

  <a href="http://www.kuradomowa.com/dzieci/zabawa_przez_pomoc.shtml">ZABAWA PRZEZ POMOC</a>

  albo na forum internetowe:

  [url=http://www.kuradomowa.com/dzieci/zabawa_przez_pomoc.shtml]ZABAWA PRZEZ POMOC[/url]


  Powrót do:

  [Dzieci i rodzina] | [Strona główna]


  Reklamy

  Kura Domowa poleca

  Uwagi

  (C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

  Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

  Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

  Polityka prywatności serwisu

  w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

  Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców