Reklama

Designed by:

OSZCZĘDZANIE

Bezpieczne oszczędzanie na lokatach bankowych - o czym warto wiedzieć?
Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest wiele - można je składać na specjalnym koncie oszczędnościowym, inwestować w ryzykowne akcje, albo wpłacić na lokatę bankową, która gwarantuje bezpieczeństwo, a jednocześnie daje szansę na zwiększenie tej sumy o odsetki.

Czym są lokaty bankowe
Lokata to pewnego rodzaju umowa z bankiem - my wpłacamy pieniądze na specjalny rachunek i przez określony czas ich nie podejmujemy, zaś druga strona zobowiązuje się wypłacić odsetki po upływie tego terminu. Jak założyć lokatę? Nie jest to wcale trudne zadanie. Trzeba wybrać ofertę spełniającą oczekiwania i albo udać się do banku, albo - co jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem - złożyć wniosek przez Internet. Jeśli chodzi o wybór konkretnej lokaty, może on być nieco trudny, ze względu na bardzo dużą liczbę tego typu produktów.

Od czego zależy stopa procentowa?
Zysk z tytułu odsetek jaki otrzymamy po upływie terminu zawartego w umowie w dużej mierze zależy od tego jaką kwotę wpłaciliśmy na lokatę, a także od wysokości oprocentowania proponowanego przez bank. To ostatnie zazwyczaj waha się pomiędzy 1,5%, a 3%. Trzeba też pamiętać, że w reklamach podawane jest oprocentowanie w skali roku, dlatego w przypadku lokaty miesięcznej nie ma co liczyć na wysokie odsetki. Tu pojawia się inny aspekt związany z wysokością zysku - jeśli wpłacamy pieniądze na dłużej, możemy liczyć na wyższe oprocentowanie lokat bankowych. Dlaczego? Bankom zależy na zatrzymaniu naszych pieniędzy jak najdłużej, dlatego są gotowe zaproponować lepsze warunki w zamian za zamrożenie naszych oszczędności przez dłuższy okres czasu. Warto też zastanowić się nad tym, czy zależy nam na oprocentowaniu stałym, czy też zmiennym. Jedno i drugie ma swoje wady i zalety. Zależnie od sytuacji na rynku finansowym oprocentowanie zmienne może przynieść klientowi straty lub zyski, podobnie jak w przypadku stałej stopy procentowej. Aby nie stracić na lokacie, należy wybrać taką ofertę, która gwarantuje oprocentowanie wyższe od inflacji.

Kwota minimalna
Lokatę można założyć na klika tygodni (a nawet dni), miesięcy lub lat. Trwające mniej niż rok zwane są lokatami krótkoterminowymi, zaś te zakładane na dłuższy okres czasu to lokaty długoterminowe. Im dłuższy termin zapadalności, tym wyższe oprocentowanie, a co za tym idzie - również większy zysk z odsetek.


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/finanse/oszczedzanie.shtml">OSZCZĘDZANIE</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/finanse/oszczedzanie.shtml]OSZCZĘDZANIE[/url]


Powrót do:

[Finanse domowe] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców