Reklama

Designed by:

WIELKA SIŁA DROBNYCH OSZCZĘDNOŚCI

Popularne przysłowie mówi "ziarnko do ziarnka, zbierze się miarka". Sprawa wydaje się oczywista, jednak w praktyce okazuje się, że nie doceniamy praktycznego znaczenia tej maksymy. A szkoda, ponieważ kumulacja drobnych oszczędności na niekoniecznych wydatkach może spowodować znaczące efekty finansowe.

Weźmy pod uwagę przykład z życia codziennego. Pani Kowalska robi zakupy w hipermarkecie raz w tygodniu. Podczas każdej wizyty kupuje pudełko chipsów za 8 zł oraz 2 butelki piwa imbirowego po 3 zł. Wydaje się to wydatkiem niedużym. Łączna kwota 14 zł wydawana przez Kowalską na te artykuły wydaje się niewielka w porównaniu do reszty zakupów.

Przeliczmy jednak te wydatki na rok. 14 zł tygodniowo pomnożone przez 52 tygodnie w roku daje w sumie 728 zł. Tak! Kowalska wydaje rocznie ponad 700 zł na chipsy i piwo. Dużo to czy mało? Cóż... można za to kupić na przykład sofę w IKEA lub ze 2-3 pary modnych butów.

A 728 zł rocznie, przez 40 lat pracy zawodowej pani Kowalskiej skumuluje się do łącznej kwoty... 29120 zł. Za ta cenę można kupić Fiata Pandę, więc chyba jednak te 14 złotych tygodniowo nie jest kwotą zupełnie marginalną.

Dlatego też, jeżeli zamierzasz poprawić swoją sytuację finansową, musisz zdawać sobie sprawę z wydatków, które może są niewielkie, ale za to ponosisz je regularnie. Ja osobiście wszystkie wydatki cykliczne przeliczam na rok. Bardzo często po ich wymnożeniu przez 12 miesięcy, robią się z nich kwoty całkiem sensowne. Dlatego na przykład 2 lata temu zmieniłem bank na elektroniczny, ponieważ pozornie nieistotne oszczędności na kosztach prowadzenia konta i przelewów, w moim przypadku dały roczną oszczędność powyżej 200 złotych. A to już kwota zbyt duża, żeby przejść obok niej bez mrugnięcia okiem.

Pamiętajmy więc: wszelkie regularne wydatki mnóżmy przez 12 miesięcy. Wtedy będziemy wiedzieć, czy są one duże, czy nie, i czy opłaca się oszczędzać na przykład przez rezygnację z chipsów i czekoladek.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/finanse/sila_drobnych_oszczednosci.shtml">WIELKA SIŁA DROBNYCH OSZCZĘDNOŚCI</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/finanse/sila_drobnych_oszczednosci.shtml]WIELKA SIŁA DROBNYCH OSZCZĘDNOŚCI[/url]


Powrót do:

[Finanse domowe] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców