Reklama

Designed by:

KUCHNIA: ZIOŁA

Indeks alfabetyczny potraw:
A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż


Rewelacyjne listki - Rukola: jej ciemnozielone, nieduże, poszarpane liście kryją w sobie całe bogactwo wyrazistych nut - od pieprzu poprzez chrzan, na orzechach i aromacie świeżo skoszonej trawy kończąc. A może Ty odkryjesz w niej coś jeszcze? Ona ma po prostu ma charakter!

Zioła i przyprawy: Anyżek - Anyżek to jednoroczna roślina zielna pochodząca z wschodnich rejonów basenu Morza Śródziemnego. Najstarsze wzmianki o anyżku pochodzą z Egiptu z około 1500 r. p.n.e.

Zioła i przyprawy: Bazylia - Bazylia pochodzi z Azji, gdzie była uprawiana jeszcze w czasach prehistorycznych. W XVI w. trafiła do Europy południowej a dalej do Europy Środkowej.

Zioła i przyprawy: Cebula - Cebula jako przyprawa kuchenna zajmuje pierwsze miejsce. Poprawia smak mdłych potraw [...] a łączy się ze wszystkimi potrawami (poza owocami), więc jest w kuchni jarskiej nie do zastąpienia.

Zioła i przyprawy: Cynamon - Cynamon należy do jednych z najbardziej popularnych przypraw w naszej kuchni. Wytwarza się go z wysuszonej kory cynamonowca cejlońskiego.

Zioła i przyprawy: Cząber - Cząber pochodzi najprawdopodobniej ze wschodnich regionów obszaru śródziemnomorskiego. Był znany i uprawiany już w starożytnym Rzymie.

Zioła i przyprawy: Czarnuszka - Czarnuszka dziko rośnie w południowej Europie, Ameryce Północne, jak też Azji Mniejszej i Indiach.

Zioła i przyprawy: Czosnek - To co powiedziano o cebuli, odnosi się również do czosnku, ma on bowiem zbliżony skład chemiczny i jeszcze silniejsze działanie przeciwgnilne, ale całkiem odrębny smak i woń.

Zioła i przyprawy: Estragon - rośnie w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Używa się do aromatyzowania octów ziołowych i musztardy, do kiszenia ogórków i kapusty...

Zioła i przyprawy: Gałka muszkatołowa - Gałka Muszkatołowa (owoc muszkatołowca) pochodzi z Moluków zwanych też Wyspami Korzennymi. Jest jednym z podstawowych składników mieszanki "garam masala"

Zioła i przyprawy: Gorczyca biała - Gorczyca biała pochodzi z południowej Europy, ale w stanie zdziczałym występuje powszechnie też w innych rejonach, również w Polsce. Charakteryzuje się ostrym, piekącym smakiem i zapachem.

Zioła i przyprawy: Goździki - Goździki to nierozkwitłe, wysuszone pączki kwiatowe z drzewa goździkowego. Mają barwę ciemnobrunatną i mocny korzenny zapach i smak.

Zioła i przyprawy: Imbir - Rośnie w Azji i Australii. Przyprawę uzyskuje się z kłączy rośliny.

Zioła i przyprawy: Kardamon - Kardamon jest jedną z najdroższych przypraw (tuż po szafranie). W starożytnym Egipcie używany był jako dodatek do perfum.

Zioła i przyprawy: Kminek - Kminek występuje w Europie i Azji. Był już znany w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie.

Zioła i przyprawy: Kolendra - Kolendra to przyprawa wzmiankowana już w Starym Testamencie. Znano ją i stosowano już w starożytnym Rzymie i Grecji, skąd rozpowszechniła się na całą Europę.

Zioła i przyprawy: Koper - Koper używali już babilończycy i syryjczycy. Rzymianie uważali go za skuteczny środek pobudzający dla gladiatorów. W Grecji był oznaką zamożności.

Zioła i przyprawy: Liście laurowe - Liście laurowe znane też jako liście bobkowe lub wawrzynowe. Pochodzą z Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego, dziś jednak występują też w krajach południowej Europy, Afryce i obu Amerykach.

Zioła i przyprawy: Majeranek - Majeranek jest hodowany na uprawach, a jako dzika roślina rośnie również w klimacie śródziemnomorskim. Należy do tej samej rodziny roślin co bazylia, rozmaryn, cząber i mięta.

Zioła i przyprawy: Melisa - Melisa zwana jest też inaczej pszczelnik, rojownik, matecznik, starzyszek, cytrynowe ziele. Pochodzi z południowej Europy, jednak dziś uprawiana jest już na całym świecie.

Zioła i przyprawy: Mięta pieprzowa - wywodzi się Anglii, skąd około 300 lat temu rozprzestrzeniła się na całą Europę.

Zioła i przyprawy: oregano - Lebiodka pospolita rośnie w Europie i Azji. Jest jedną z najstarszych znanych roślin leczniczych (jej właściwości znał już Hipokrates i Arystoteles). W dawnych czasach ceniono je również ze względu na jego słodkawy zapach.

Zioła i przyprawy: Papryka - Papryka , zwana inaczej pieprz turecki, jest znana w Europie od XVI w., jednak w Peru była uprawiana już 2500 lat p.n.e.. Dziś znamy około dwieście odmian papryki.

Zioła i przyprawy: Pietruszka - Pietruszka należy do rodziny selerowatych. Wywodzi się z rejonu Morza Śródziemnego, jednak dziś uprawia się ją powszechnie nie tylko w Europie, ale również w Ameryce i Australii.

Zioła i przyprawy: Rozmaryn - Rozmaryn uprawiano już w starożytnym Rzymie, Egipcie i Grecji. Dziś większość upraw rozmarynu znajduje się we Francji, choć uprawiany jest również w Ameryce.

Zioła i przyprawy: szafran - Szafran jest najdroższą przyprawą na świecie. Pierwsze o nim wzmianki znajdujemy w antycznej Persji, skąd trafił do Egiptu, gdzie używano go do barwienia tkanin. Znali go też starożytni Grecy i cenili za niepowtarzalny aromat. Używali go między innymi jako środek na kaca.

Zioła i przyprawy: tymianek - Tymianek znano już w starożytności. Egipcjanie stosowano go do kadzideł i mumifikacji zwłok. Samarytanie używali tymianek jako środka bakteriobójczego już 3000 lat p.n.e.

Zioła i przyprawy: wanilia - Wanilia pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, choć obecnie uprawia się ją głównie na Madagaskarze. Źródłem przyprawy są torebki w kształcie strąków.

Zioła i przyprawy: ziele angielskie - Ziele angielskie zwane jest też inaczej pieprzem jamajskim. Odkryto je w czasie wyprawy Kolumba, w Europie rozpowszechniło się pod koniec XVII wieku. Ziele jest bardzo popularną przyprawą w Anglii, stąd też i jej najbardziej rozpowszechniona nazwa.

Polskie zioła - Wszystko o leczniczych właściwościach polskich ziół.


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców