Reklama

Designed by:

JAK PRZYRZĄDZAĆ GRZYBY

Wraz z nadchodzącą jesienią wzrasta nasz apetyt na grzyby. Warto poznać kilka praktycznych sposobów na cieszenie się ich niepowtarzalnym smakiem i aromatem.

Podaję za „Kosowską kuchnią jarską” z 1929 roku z Wydawnictwa M. Arcta.

Niech gospodyni dobrze zbada, czy grzyby, mające służyć na potrawę, są jadalne i czy niema pomiędzy niemi niepewnych, które mogą być trujące.

Starać się o grzybki młode. Używać należy grzybów tylko świeżych, przetrzymanych nie dłużej jak dobę.

Najlepsze są grzyby prawdziwe, ale można używać także innych, potrzeba jednak znać się na nich. Są to: pieczarki (szczególnie do zaprawy lepsze od grzybów), trufle (u nas rzadkie, po przecięciu czarne, wyborne do przypraw), smardze (pomarszczone grzyby wiosenne), rydze, lisiczki czyli kurzejki, maślacze i podpieńki (grzyby jesienne) i inne mniej znane, z któremi trzeba być ostrożnym. Dla bezpieczeństwa należy grzyby zawsze sparzyć i wodę odlać, a szczególniej grzyby nieprawdziwe sparzyć nawet kilka razy, względnie podgotować i pierwszą wodę odlać.

Gotowania grzybów trzeba dopilnować, bo nie znoszą dużo wody, zawierając jej do 90%, a o tyle tylko trzeba podlewać, aby do dna naczynia nie przywarły.

Następnie utrafić czas, ab nie gotować za długo, bo to ich smak pogarsza, wreszcie nie dawać wiele tłuszczu, bo stają się niestrawne.

Grzybów nie powinno się jadać w większej ilości i nie odgrzewać, bo mogą zaszkodzić. Raczej powinny być przysmakiem lub dodatkiem do innych potraw, a zatem można przyrządzić je z jakąś kaszą, hreczaną, jaglaną lub ryżem, gotując je razem, lub podać osobno z inną jarzyną, np. marchwią, kalafiorami, kalarepą, kapustą i kartoflami. Najlepiej obłożyć niemi inne potrawy. Z jajami, serem i potrawami strączkowemi nie bardzo się godzą, bo same zawierają niestrawne białko.

Sposoby przyrządzania grzybów:

Sposób I
 • 2 litry grzybów szatkowanych>
 • 2-3 łyżki masła
 • 4 cebule
 • garść zielonego kopru siekanego
 • sól
 • Grzybki uszatkować, sparzyć, cebulę pokrajać drobno, dać masła, trochę wody, dusić do miękkości, dodając soli.

  Sposób II

  Składniki te same jak w sposobie I i ½ łyżki mąki z odrobiną masła. Postępować jak wyżej, a gdy grzyby są już miękkie, dać zaprażkę (i trochę wody lub smaku, jeżeli są za gęste) i dusić jeszcze 5 minut.

  Sposób III

  Tak jak drugi i ¾ litra śmietany. Zamiast wody jak w II, daje się śmietany, ale dusić jeszcze 20 minut.

  Na końcu gotowania przy wszystkich trzech sposobach dodać siekanego kopru.

  UWAGA: Inne grzyby jadalne wyżej wspomniane robi się według tych samych przepisów, co grzyby prawdziwe.

  Opracowała Ola


  comments powered by Disqus

  Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

  <a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/jak_przyrzadzac_grzyby.shtml">JAK PRZYRZĄDZAĆ GRZYBY</a>

  albo na forum internetowe:

  [url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/jak_przyrzadzac_grzyby.shtml]JAK PRZYRZĄDZAĆ GRZYBY[/url]


  Powrót do:

  [Kuchnia] | [Strona główna]


  Reklamy

  Kura Domowa poleca

  Uwagi

  (C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

  Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

  Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

  Polityka prywatności serwisu

  w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

  Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców