Reklama

Designed by:

JAK SIĘ ROBI LODY

Lody robi się z mleka, śmietanki, jajek i cukru lub z owoców czy przecierów owocowych. Jeśli posiada się maszynkę do robienia lodów, ich produkcja nie jest specjalnie trudna – ot postępując według przepisu szykujemy masę na lody, wlewamy ją do maszynki, a ta już za nas martwi się by je odpowiednio schłodzić mieszając jednocześnie przez cały czas.

W wielu jednak kuchniach sprzętu tego brak, mimo to miłośnicy lodów mogą spróbować radzić sobie i bez niego. Po prostu przygotowaną masę wkładamy do zamrażarki nastawionej na najniższą temperaturę i mieszamy dość często. Pamiętajmy, by odseparować nasze lody od innych produktów w zamrażarce, by nie przeszły zapachem ryby czy pietruszki...

Lody dobrze chłodzi się w metalowych pojemnikach (te najlepiej przewodzą temperaturę) ale można użyć też plastikowych.

Zachęcam do przeczytania opisu mrożenia lodów z „Ilustrowanego Kucharza Polskiego” Alfreda Saint-Paul z 1899 roku. Sposób jest to nieco archaiczny, ale sądzę, że można z niego wyciągnąć wiele cennych wskazówek, które sprawią, że nasze domowe lody na pewno się nam udadzą.

Zanim przystąpimy do podania przepisów robienia danych lodów, powiemy jak wszystkie lody się zamrażają.

W spory ceber nasypać na dno warstwę grubo tłuczonego lodu, mocno go soląc, potem ustawić puszkę lub puszki w których lody mają się zamrażać, utłoczyć w koło nich drobny lód mocno osolony, ceber w dnie winien mieć otwór zatykany szpontem do wypuszczania wody z topniejącego lodu.

Gdy już puszki lub puszkę nalaną jest masa, z której lody mamy robić, należy puszką kręcić za w przykrywce będącą rączką, lub w puszkach do korby urządzonych, korbą obracać. Po dziesięciu minutach lub kwadransie takiego kręcenia puszkę otworzyć i z twardego drewna zrobionem w kształcie prostego pałasza mieszadłem, płyn doskonale wymieszać, oskrobując ze ścian i dna puszki przymarznięty płyn; czynność tę należy powtarzać co kwadrans, aby lody równo w całej puszce zamarzały. Po wymieszaniu puszkę znów zamknąć i kręcić, uważać trzeba, aby w czasie otwierania, mieszania i zamykania słona woda z lodu nie dostała się wewnątrz puszki, bo smak lodów zepsuje. Gdy już płyn w całej puszce równo się zamroził, należy wodę jaka z lodu powstała czopem odlać; puszkę z wierzchu lodem przykryć i zostawić w spokoju do wydania.

Jeżeli się lody podają w słupkach w całości, trzeba, wyjąwszy puszkę z lodu, uważnie suchą serwetą obetrzeć ze słonej wody, następnie owinąć w serwetę umaczaną w gorącej wodzie i wyciśniętą, na półmisku położyć serwetę ładnie złożoną i na nią postawić słup lodów, który w chwilę po owinięciu ciepłą serwetą za przewróceniem puszki z łatwością wyjdzie.

Jeżeli zaś lody podają się na miseczkach, jak na tańczących zabawach i spacerach, wtedy na każdą miseczkę nakłada się łyżką z każdej puszki lodów różno kolorowych, aby ładnie wyglądały. Lody więcej słodkie i te, w skład których chodzi śmietanka i jaja, marzną łatwiej i prędzej, niż owocowe, które dłużej kręcić należy. Najtrudniej zaś zamarzają lody, do zrobienia których użyte były arak, likier lub wino, o dla tego zwykle te ostatnie podają się w stanie półzamarzniętym, jak poncz rzymski.

Lody owocowe dużo więcej cukru potrzebują, niż inne, przyjąć można za zasadę, że cukru przy zaprawianiu lodów a soli przy ich zamrażaniu żałować nie można.

Zobacz też przepisy na lody i sorbety.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/jak_sie_robi_lody.shtml">JAK SIĘ ROBI LODY</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/jak_sie_robi_lody.shtml]JAK SIĘ ROBI LODY[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców