Reklama

Designed by:

KUTIA

Kutia z języka ukraińskiego, po polsku kucja (podaję za 'Słownikiem ilustrowanym języka polskiego' M. Arcta z 1916 roku) wieczerza w wigilię Bożego Narodzenia; kasza z makiem słodzonym, na tę wieczerzę gotowana. To właśnie ona, an nie jak dziś barszcz z uszkami, stanowiła główne danie na świątecznych stołach wschodniej Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Do jej przygotowania potrzebna jest łuszczona pszenica, miód, mak i rodzynki. Moja mama i obie babcie dodawały do niej jeszcze potłuczone orzechy, skórkę pomarańczową i inne bakalie, które były w domu. Jest to jedna z tych potraw, które robi się na tak zwane 'oko' doświadczonej kucharki, jednak dla tych, które będą się za nią brać po raz pierwszy podaję orientacyjne wagi produktów:

 • 20dag pszenicy
 • 15dag maku
 • 5dag rodzynków
 • wanilia
 • cukier
 • miód
 • Pszenicę należy dobrze wypłukać w zimnej wodzie, a najlepiej zostawić ja namoczoną na kilka godzin, jeśli pozwala na to czas i ugotować. 20 dag gotuje się do miękkości około 3-4 godzin. Potem odcedzamy i studzimy. Równolegle z pszenicą szykujemy mak. Parzymy go wrzątkiem i gotujemy na małym ogniu, aż makowe ziarenka dają się rozetrzeć w palcach. Ugotowany mak trzeba dwukrotnie zmielić na maszynce do mięsa lub utrzeć w makutrze, jeśli kto posiada. Przetarty mak i ugotowaną pszenicę mieszamy z bakaliami (rodzynki muszą być sparzone). Słodzimy do smaku miodem rozpuszczonym w wodzie.

  Kutia najlepiej smakuje, kiedy jest dobrze schłodzona, więc nie żałujmy jej miejsca w lodówce.

  Opracowała Ola


  comments powered by Disqus

  Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

  <a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/kutia.shtml">KUTIA</a>

  albo na forum internetowe:

  [url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/kutia.shtml]KUTIA[/url]


  Powrót do:

  [Kuchnia] | [Strona główna]


  Reklamy

  Kura Domowa poleca

  Uwagi

  (C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

  Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

  Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

  Polityka prywatności serwisu

  w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

  Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców