Reklama

Designed by:

PRZEPIS NA ĆWIKŁĘ WIELKANOCNĄ

Ćwikła należy do tradycyjnych polskich potrawa na Wielkanoc. Jak stary to sposób na przyrządzanie buraczków, świadczy o tym fakt, że przepis był znany i praktykowany już w XVI wieku - opisał go nawet Mikołaj Rej z Nagłowic w 'Żywocie człowieka poczciwego'.

Nuż ćwikiełki w piec namotawszy a dobrze przypiekszy, nadobnie ochędożyć, w talerzyki nakrajać, także w faseczkę ułożyć, chrzanikiem, co najdrobniej ukrężawszy, przetrząsnąć, bo będzie długo trwała, także koprem włoskim, trochę przetłukszy, przetrząsać, a octem pokrapiać, a solą też trochę przesalać, tedy to jest tak osobny przysmak...bo i rosołek bardzo smaczny, i sama pani ćwikła będzie barzo smaczna i barzo nadobnie pachnęła.

Ja polecam dużo młodszy przepis, bo 'tylko' z 1929 roku, pochodzący z 'Kosowskiej kuchni jarskiej'.

/składniki/
 • buraki
 • chrzan
 • barszcz /kiszony/
 • kminek
 • Ćwikłowe buraczki, najlepiej francuskie długie, upiec, obrać i poszatkować w cienkie plasterki. Zakwasić barszczem, dać kminku i tartego chrzanu, wymieszać (można dodać fasolki gotowanej).

  Ćwikła robi się przynajmniej na dzień przed użyciem.

  Opracowała Ola


  comments powered by Disqus

  Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

  <a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepis_na_cwikle.shtml">PRZEPIS NA ĆWIKŁĘ WIELKANOCNĄ</a>

  albo na forum internetowe:

  [url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepis_na_cwikle.shtml]PRZEPIS NA ĆWIKŁĘ WIELKANOCNĄ[/url]


  Powrót do:

  [Kuchnia] | [Strona główna]


  Reklamy

  Kura Domowa poleca

  Uwagi

  (C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

  Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

  Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

  Polityka prywatności serwisu

  w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

  Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców