Reklama

Designed by:

PRZEPIS NA PĄCZKI ĆWIERCZAKIEWICZOWEJ

Z książki "365 obiadów" Lucyny Ćwierczakiewiczowej z 1920 roku.

Wyborną leguminę stanowią mała pączki parzone, bez konfitur, podane na gorąco, o połowę, a nawet więcej niż połowę mniejsze od zwykłych.

Pół funta mąki zaparzyć pełną kwartą gorącego mleka. Rozbijać aż ostygnie, wtedy wlać dwa łuty drożdży roztartych z ćwierć funta cukru. Z dwóch białek ubić pianę, włożyć w ciasto i zostawić do wyrośnięcia.

Gdy dobrze wyrośnie, dodać drugie pół funta mąki, uważając, by ciasto było wolne, jak na placki, posolić i dal zapachu dodać odrobinę gałki muszkatołowej, albo dwa utłuczone gorzkie migdały. Gdy dobrze wyrobione dodać ćwierć funta rozpuszczonego masła i wyrabiać póki od łyżki nie będzie odstawać. Postawić w cieple do wyrośnięcia, pilnując, by nie przerosło.

Gdy tylko zaczyna rosnąć, zaraz robić pączki, tj. wyrzuciwszy ciasto na stolnicę, rozciągnąć ręką i maczając kieliszek od wina w mące, wyrzynać małe pączki, nadając im formę ręką. Układać na przetaku i postawić w cieple.

Gdy wszystkie dobrze wyrosną mieć w rondlu fryturę, której powinno być dużo. Rozgrzać, próbując ciastem czy dość gorąca. Rzucać po kilka razem, wyjmując łyżką durszlakową i zaraz posypać cukrem pudrem. Ogień nie powinien być mocny bo się od razu zrumienią, a w środku będą zakalcowate. kto chce, może do frytury dołożyć klarowanego masła, co jednak jest zbyteczne, bo takie pączki na leguminę podaje siętylko gorące, a frytura służy jedynie, jako środek do upieczenia; pączki się pieką, ale tłuszczem nie nasiąkają.

  • słowniczek trudniejszych terminów:
  • funt - w przepisach Ćwierczakiewiczowej około 500g
  • kwarta - około 1000g
  • łut - 13g
  • frytura - tłuszcz do głębokiego smażenia tj.: smalec, olej łój wołowy
  • legumina - słodka potrawa podawana jako deser

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepis_na_paczki_cwierciakiewiczowej.shtml">PRZEPIS NA PĄCZKI ĆWIERCZAKIEWICZOWEJ</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepis_na_paczki_cwierciakiewiczowej.shtml]PRZEPIS NA PĄCZKI ĆWIERCZAKIEWICZOWEJ[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców