Reklama

Designed by:

PRZEPISY NA ROSÓŁ

Według przedwojennej Książki kucharskiej dla oszczędnych gospodyń Towarzystwa Wydawniczego Bluszcz.

Rosołem nazywamy zupę wygotowaną z mięsa wołowego, cielęciny lub kury. Podając na obiad rosół, mięso w nim ugotowane podajemy jako drugą potrawę. Obliczamy, że kilogram mięsa wystarcza na 5-6 osób. Najlepszą część wołowiny na sztukę mięsa, a więc tem samem i na rosół, stanowi pierwsza krzyżowa.

Przed ugotowaniem należy mięso zbić młotkiem drewnianym lub w braku młotka mocną butelką, opłukać w zimnej wodzie, nalać do garnka tyle talerzy zimnej wody ile chcemy mieć rosołu z dodaniem jednego talerza na wyparowanie, wodę osolić, włożyć w nią mięso i zagotować parę razy; zdjąć powstające na powierzchni szumowiny i włożyć oczyszczoną i opłukaną włoszczyznę, a więc 2-3 korzonków pietruszki, ze 2 marchewki, ˝ kalarepy, kawałek selera, por, kawałek włoskiej kapusty, grzybek suszony i cebulę w łupinie zrumienioną na blasze kuchni. W zimie, kiedy włoszczyzna mniej ma w sobie słodyczy, lub kiedy używamy włoszczyzny suszonej, dobrze jest dodać do rosołu troszeczkę cukru. Oprócz włoszczyzny dodajemy dla smaku korzeni, a więc kilka ziarenek pieprzu, tyleż angielskiego ziela i ze 2 listki bobkowe. Rosół powinien gotować się powoli ale nieustannie w ciągu 3 godzin. Jeżeli widzimy, że gotuje się zbyt gwałtownie, zalejmy go łyżką zimnej wody i przesuńmy dalej od ognia. Gotować trzeba pod pokrywą, żeby aromatu nie tracił.

Kiedy mięso już miękkie i mamy podawać obiad, wyjmujemy je do oddzielonego garnka, polewamy paru łyżkami rosołu, żeby nie obeschło, i przykrywamy pokrywą, aby nie wystygło, rosół zaś przecedzamy do wazy przez sitko, dodajemy trochę natki od pietruszki drobniutko usiekanej i jakiś garnitur.

Zobacz jakie podajemy dodatki do rosołu.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepis_na_rosol.shtml">PRZEPISY NA ROSÓŁ</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepis_na_rosol.shtml]PRZEPISY NA ROSÓŁ[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców