Reklama

Designed by:

PRZEPISY NA CHŁODNIK STAROPOLSKI

Lucyna Ćwierczakiewiczowa to od lat niekwestionowany ekspert w dziedzinie sztuki kulinarnej. Zobacz dwa sposoby na typowo letnią zupę - chłodnik.

Przepis na chłodnik:

Ugotować jak zwykle dobry esencjonalny rosół z odpadków od pieczeni wołowej i cielęcej, przecedzić go i dolać barszczem białym, żytnim lub z owsianego śrutu tyle, aby smak był winkowaty. Ugotować trochę botwiny krajanej z koprem i samą botwinę włożyć w wazę. Na tę botwinę - rachując na osiem talerzy - wlać kwartę śmietany, a mieszając wciąż łyżką drewnianą, sparzyć tę śmietanę gorącym warem rosołu z barszczem, którego także powinna być kwarta, wymieszać doskonale, włożyć jajka ugotowane na twardo, szyjki od raków, ogórki w kostkę krajane i jesiotra gotowanego, wszystko włożyć w jeszcze gorący chłodnik, wynieść go do lodowni lub zimnej piwnicy. Podając na stół, włożyć na każdy talerz kawałek lodu. Można również dobrze użyć kwasu z ogórków kwaszonych, gotując go z rosołem, jak barszcz, lub kwasu szczawiowego, odrzucając szczaw.

Tani różowy chłodnik:

Kwartę kwasu od ogórków dobrać wodą jeżeli za kwaśny, zagotować wsypawszy trochę siekanego kopru, wyszumować i wystudzić. Ugotować oddzielnie kilka ćwikłowych buraków, obrać, w cieniutkie paseczki poszatkować i wrzucić w kwas, póki jeszcze ciepły, aby nabrał koloru i słodyczy. Dwa kwaszone ogórki obrać, pokrajać w talarki, cztery jaja na twardo ugotowane pokrajać w ćwiartki - jeżeli są pod ręką raki, ugotować, wybrać szyjki i łapki - lub gdy jest jesiotr gotowany, pokrajać w drobną kostkę. Pół kwarty dobrej, kwaśnej śmietany rozbić dobrze i powoli rozebrać kwasem z buraczkami. Włożyć wszystkie wyżej podane dodatki w wazę i wynieść do piwnicy dla zastudzenia. Chłodnik taki może być podany na ciepło, jako wyborny barszcz. W Każdym jednak razie nie trzeba go ze śmietaną gotować - tylko gorącym kwasem ją rozebrać, a dodatki włożyć w kwas, aby były ciepłe. Proporcja na 6 osób.

    Uwaga:
  • kwarta - ok. 1000g

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepisy_na_chlodnik_staropolski.shtml">PRZEPISY NA CHŁODNIK STAROPOLSKI</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepisy_na_chlodnik_staropolski.shtml]PRZEPISY NA CHŁODNIK STAROPOLSKI[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców