Reklama

Designed by:

PRZEPISY NA TRADYCYJNE MAZURKI WIELKANOCNE

wg. 'Gospodyni doskonałej' wydanej w Poznaniu 1889 roku nakładem Fr. Chocieszyńskiego.

Mazurki zwyczajne

Ciasto takie jak na placki, rozciąga się cienko na ćwiartkach opłatka, posypuje się rodzenkami, migdałami tłuczonemi, lub kruszonką z mąki z masłem i cukrem, i położywszy na blachy, wsuwa się je do pieca niezbyt gorącego.

Mazurek, królewski zwany

Funt masła przemytego ucierać w donicy dopóki nie zbieleje, wsypać w to funt pięknej, dobrze wysuszonej mąki, i wbijać po jednym, 10 jaj, ciągle mocno ucierając, dodać pół funta cukru, garść dobrze usiekanych migdałów słodkich i kilka gorzkich. Gdy się tę masę dokładnie utrze, wlać ją do formy kwadratowej, podłużnej, z grubego papieru zrobionej, wysmarowanej masłem i tartą bułką wysypanej, i wstawić d pieca niezbyt gorącego. Można w piecu trzymać tę masę kilka godzin, aby nie tylko się upiekła, ale i podsuszyła.

Mazurek w wodzie zimnej się ruszający

Mleka ciepłego i żółtek bierze się po pół kwarty. Drożdży dwie łyżki, do tego dodać półtrzecia funta mąki suchej i kwaterkę masła sklarowanego i to ciasto ubijać, jak najlepiej, tak żeby od rąk odchodziło. Wtenczas włożyć je w serwetę, masłem wysmarowaną, lekko w niej ciasto zawiązać, aby gdzie rość miało i wrzucić do cebra ze zimną wodą, na całą noc. Gdy wypłynie na wierzch, nazajutrz raniutko, wyjąć z serwety, od której odstawać całkiem powinno, wyrobić je, dodając kubek cukru i zostawić pod nakryciem na stolnicy, aż się znów ruszy cokolwiek, co mniej więcej w godzinę nastąpi. Wtenczas rozwałkować to ciasto cieniuteńko i na papierze, na blaszce rozłożonym, wsadzać do pieca niezbyt mocno opalonego. Wyjęte z pieca, lukruje się cukrem, z białkiem ubitym.

Dawne jednostki miary:

Funt - jednostka wagi równa około 500 g.

Kwarta - jednostka pojemności dla cieczy i ciał sypkich, równa 1 l.

Kwaterka - 1/4 l.

Zobacz także inne, sprawdzone przepisy wielkanocne.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepisy_na_mazurki_wielkanocne.shtml">PRZEPISY NA TRADYCYJNE MAZURKI WIELKANOCNE</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/przepisy_na_mazurki_wielkanocne.shtml]PRZEPISY NA TRADYCYJNE MAZURKI WIELKANOCNE[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców