Reklama

Designed by:

SYMBOLE E NA ETYKIETACH ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH

Symbole liczbowe poprzedzone literą E na etykietach artykułów spożywczych oznaczają dodatki do żywności takie jak konserwanty, barwniki, przeciwutleniacze, wzmacniacze smaku i zapachu, sztuczne aromaty i inne. Wszystkie te substancje są dopuszczone do użytku w Unii Europejskiej i są generalnie nieszkodliwe. Jednak zwrócić na nie uwagę powinni alergicy, osoby z dolegliwościami przewodu pokarmowego oraz rodzice małych dzieci. Poniżej zamieszczamy krótką charakterystykę ważniejszych symboli E z etykiet.

E 102 (tartrazyna)
Barwnik syntetyczny dodawany do deserów w proszku, napojów oraz musztardy. Powinny na niego uważać osoby uczulone na aspirynę. U niektórych osób, zwłaszcza u dzieci, preparat może powodować nadpobudliwość.

E 110 (żółcień pomarańczowa)
Barwnik syntetyczny, znajdujący się w słodyczach, gumach do żucia, powłokach tabletek. Może wywoływać reakcje alergiczne.

E 124 (czerwień koszenilowa)
Barwnik syntetyczny używany do ryb wędzonych, deserów i cukierków. Może szkodzić osobom uczulonym na aspirynę.

E 127 (erytrozyna)
Czerwony barwnik syntetyczny. Używany wyłącznie do barwienia wiśni kandyzowanych. Ponieważ preparat uwalnia jod, powinny go unikać osoby z chorobami tarczycy.

E 133 (błękit brylantowy)
Barwnik syntetyczny dodawany do warzyw konserwowych. Może szkodzić osobom z chorobami układu pokarmowego, zwłaszcza z zespołem jelita nadwrażliwego.

E 141 (kompleksy miedziowe chlorofilu i chlorofiliny)
Naturalne barwniki roślinne, zawierające miedź. Nieszkodliwe.

E 154 (brąz FK)
Barwnik syntetyczny będący mieszanką sześciu barwników bazowych. Dozwolony jedynie do barwienia wędzonych śledzi z Anglii i Norwegii. Należy unikać zbyt częstego spożywania, ponieważ spożywany w nadmiarze barwnik odkłada się w organizmie.

E 210 (kwas benzoesowy)
Konserwant szeroko stosowany w produkcji wielu artykułów spożywczych. U osób wrażliwych może powodować podrażnienie śluzówki żołądka i jelit. Może powodować zaostrzenie dolegliwości u alergików i astmatyków.

E 220 (dwutlenek siarki, bezwodnik kwasu siarkowego)
Konserwant i przeciwutleniacz dodawany do win (zwłaszcza białych), a także suszonych owoców i przetworów ziemniaczanych. Spożywany w nadmiarze powoduje straty witaminy B1. U osób wrażliwych może powodować bóle głowy i nudności. Należy unikać nadużywania i częstego spożywania artykułów zawierających te substancje.

E 249 (azotyn potasu)
E 250 (azotyn sodu)

Substancje używane do peklowania mięs. Spożywane w nadmiarze mogą upośledzać transport tlenu przez krew, dlatego artykułów je zawierających nie należy podawać niemowlętom. Należy także pamiętać, by nie podgrzewać artykułów z ich dodatkiem do temperatury powyżej 150 stopni C, ponieważ mogą się wtedy wytwarzać substancje o działaniu rakotwórczym.

E 284 (kwas borny)
Konserwant o działaniu toksycznym, odkładający się w organizmie. Z tego powodu dopuszczony jedynie do konserwowania kawioru.

Pamiętajmy, że powyższe substancje spożywane w normalnych ilościach są nieszkodliwe i większość z nas może się ich nie bać. Jednak alergicy, osoby cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego oraz rodzice małych dzieci powinni studiować etykiety, aby mieć pełną świadomość jakie substancje chemiczne spożywają wraz z jedzeniem.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/symbole_E_na_etykietach.shtml">SYMBOLE E NA ETYKIETACH ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/symbole_E_na_etykietach.shtml]SYMBOLE E NA ETYKIETACH ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców