Reklama

Designed by:

WYRÓB MIODU PITNEGO DOMOWYM SPOSOBEM

autorem artykułu jest Piotr Gierula

Już w czasach szlacheckich Polska słynęła w Europie jako producent najwytworniejszych i najlepszych napojów alkoholowych na bazie miodu zwanych miodami pitnymi.

Słaba podaż wina za Piastów na terenie Polski wpłynęła dodatnio na popularność żółtego trunku z miodu pszczelego. W jednej ze swoich notatek Wenecki dyplomata Ambrogio Contarini zanotował na temat Polaków: „[...] Nie mając wina robią pewien napój z miodu, który upija ludzi znacznie bardziej niż wino”. Sycony przez pszczelarzy miód posiadał ogromna renomę i spożywany był przeważnie tylko na dużych i ważnych uroczystościach.

Z czasem ten trunek stracił na znaczeniu w konfrontacji z łatwiejszą w produkcji i tańszą wódką . Dzisiaj jednak urzeka swoim cudnym smakiem i niespotykanym bukietem zapachowym coraz większe rzesze amatorów trunków lekkich.

  Miody pitne dzielą się na:
 • Półtoraki - miody, dla których brzeczka powstaje z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej połową jednostki objętości wody (1,5:0,5)
 • Dwójniaki - miody, dla których brzeczka powstaje z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej jedną jednostką objętości wody (1:1)
 • Trójniaki - miody, dla których brzeczka powstaje z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej dwiema jednostkami objętości wody (1:2)
 • Czwórniaki - miody, dla których brzeczka powstaje z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej trzema jednostkami objętości wody (1:3)
 • Piątaki - miody, dla których brzeczka powstaje z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej czterema jednostkami objętości wody (1:4)

Tyle o historii, więc przejdźmy do sprawy produkcji tegoż trunku. Wyrób miodu pitnego jest dość prosty dla osoby, która robiła już kiedyś wino owocowe, ale i nowicjuszom nie powinien nastręczać zbyt wielkich trudności.

  POTRZEBNE RZECZY NA 30 LITRÓW MIODU PITNEGO O NAZWIE TRÓJNIAK POLSKI:

 • 10 litrów miodu, najlepszy jest miód pszczeli wielokwiatowy bezpośrednio od pszczelarza
 • 1 opakowanie drożdży winiarskie, najlepiej do miodu pitnego marki Zamojscy
 • 120 g kwasku cytrynowego
 • 20 litrów wody
 • gąsiorek szklany o pojemności minimum 40 litrów
  Sam wyrób podzielić należy na 4 etapy :
 • 1. Przygotowanie matki drożdżowej
 • 2. Przygotowanie brzeczki miodowej
 • 3. Fermentacja brzeczki
 • 4. Dojrzewanie miodu pitnego

Ad 1 . Przygotowanie matki drożdżowej

Do plastikowej butelki 1,5 l wlewamy szklankę letniej wody i wsypujemy wcześniej zakupione drożdże winne do miodu pitnego marki P.J. ZAMOJSCY z niewielką ilością pożywki, która jest do nich dołączoną i łyżeczką cukru. Matkę drożdżową przygotowujemy na tydzień przed ważeniem brzeczki. Butelkę odstawiamy w ciepłe miejsce celem namnożenia się w niej drożdży.

Ad 2. Przygotowanie brzeczki miodowej

Przygotowujemy odpowiednią ilość wody i miodu w zależności od tego jaki miód pitny chcemy otrzymać , zgodnie z informacją w podziale miodów pitnych. Ze względów ekonomicznych i smakowych najlepszy do tego jest miód wielokwiatowy zakupiony bezpośrednio u pszczelarza. Przygotowany miód mieszamy z odpowiednia ilością wody np. na popularny trójniak odmierzamy 10 litrów miodu i 20 litrów wody, co w efekcie da nam 30 litrów miodu pitnego. W pojemniku zaznaczamy górną warstwę mieszaniny, tak aby po wygotowaniu wiedzieć ile wody mamy dolać do roztworu, żeby nie zmienił on swojej objętości. Tak sporządzoną brzeczkę gotujemy przez około 30 minut zbierając na bieżąco powstające szumowiny. Po 30 minutach gotowania dolewamy brakująca ilość wody do zaznaczonego wcześniej poziomu. Tak przygotowana i schłodzoną brzeczkę wlewamy do przygotowanego czystego gąsiorka. W tym czasie brzeczkę łączymy z matka drożdżową wlewając ja również do gąsiorka. Do gąsiorka dodajemy również przygotowaną zgodnie z przepisem ilość kwasku cytrynowego. Gąsior zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy w miejsce o temperaturze około 18 stopni C.

Ad 3. Fermentacja brzeczki

Przez pierwsze 2-3 tygodnie brzeczka przechodzi fermentacje burzliwą o czym świadczy duża ilość wydzielającej się piany. Dalej następuje fermentacja spokojna około 5-6 tygodni. Po tym czasie brzeczkę obciągamy wężykiem gumowym znad osadu do innego pojemnika. Gąsiorek myjemy dokładnie i suszymy. Jeszcze raz wlewamy do niego brzeczkę, zatykamy korkiem z rurka fermentacyjną i czekamy stosowną ilość czasu. Dojrzewanie tak przygotowanego trójniaka to czas około 1 roku. Po tym czasie wykształci się w nim odpowiedni bukiet zapachowy, a i napój nabierze odpowiedniej mocy. To czy miód pitny jest już dojrzały , możemy sprawdzić pobierając jego próbę z gąsiora i zostawiając ja w temperaturze pokojowej. Jeżeli po 2 dniach zmętnieje, to znaczy ze jest jeszcze niedojrzały.

Autor: Piotr Gierula
EkoMiodek
Gospodarstwo Pszczelarskie T & S Gierula
www.ekomiodek.pl

--

Gospodarstwo Pszczelarskie EkoMiodek Gierula Sprzedaż Miodów Pszczelich Sklep online
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/wyrob_miodu_pitnego_domowym_sposobem.shtml">WYRÓB MIODU PITNEGO DOMOWYM SPOSOBEM</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/wyrob_miodu_pitnego_domowym_sposobem.shtml]WYRÓB MIODU PITNEGO DOMOWYM SPOSOBEM[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców