Reklama

Designed by:

ZIMNE ZUPY: Z JABŁEK LUB GRUSZEK, ŚLIWKOWA, KALTESZAL

Lucyna Ćwierczakiewiczowa to od lat niekwestionowany ekspert w dziedzinie sztuki kulinarnej. Zobacz trzy sposoby na typowo letnie zimne zupy.

Zimna zupa z jabłek lub gruszek

Na 6 osób brać 10 większych lub małych koniecznie winkowatych jabłek, pokrajać je drobno, włożyć w garnek, zalać kwartą wody i gotować do rozgotowania. Wtedy przetrzeć przez rzadkie sito, dolać kwaterkę białego lekkiego wina, cukru pół funta lub mniej – skórkę z pół cytryny, otartą o cukier lub kawałek tłuczonej wanilii. Pół kwarty świeżej kwaśnej śmietany ubić z trzema żółtkami, rozgrzaną zupę wlewać potrosze do śmietany, aż się wszystko wymiesza i albo postawić jeszcze na blasze, aby się zagrzała, ale nie zagotowała, jeżeli ma być podana na ciepło, lub wynieść do piwnicy dla wystudzenia. Do takiej zupy podają się grzanki, maczane w śmietance i na młodym maśle smażone, posypane zaraz z patelni cukrem. Zupełnie tak samo robi się zupę z gruszek, biorąc naturalnie mniej cukru, jednak do zupy z gruszek trzeba koniecznie dołożyć kilka jabłek, bo inaczej będzie mdła. Bez żółtek można się obyć, a zupa będzie również dobra. Proporcja na 6 osób.

Zupa śliwkowa

Pół garnca dojrzałych śliwek węgierek, po oczyszczeniu z robaków, zalać wodą tak, aby obiegła śliwki i gotować mieszając, żeby się nie przypaliły. Skoro się rozgotują, przecedzić przez durszlak, wsypać cynamonu, pół funta cukru, szklankę wody rozbić z łyżką mąki, zagotować razem i podawać z grzankami smażonymi na maśle. Wiele osób zaprawia tę zupę śmietaną, bez śmietany jednak daleko jest smaczniejsza i zdrowsza. Należy ją podawać na ciepło. Proporcja na 4 osoby.

Kalteszal

Na dwie butelki piwa wziąć dwie cytryny i pół funta miałkiego cukru. Cukier włożyć w wazę i nalać nań szklankę piwa, w to wcisnąć przez sitko półtora cytryny, pół zaś pokrajać w plasterki, odrzucając starannie pestki. Ćwierć funta rodzynków tureckich bez pestek wybrać, opłukać i sparzyć wodą. Wodę odlać, rodzynki wrzucić w wazę, kawałek cynamonu utłuc, a kawałek w całości wrzucić. Włożyć łyżkę tartego chleba żytniego, w końcu wlać łyżkę czerwonego wina. Zamiast wina można wlać kieliszek dobrego araku. Wszystko to wymieszać dobrze i rozebrać z resztą piwa. Osobno pokrajać parę plasterków chleba w kostkę, ususzyć pod blachą i zimne włożywszy do wazy, podać na stół. W czasie upałów w taki kalteszal kładą się kawałki lodu.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/zimne_zupy_jablek_gruszek_sliwkowa_kalteszal.shtml">ZIMNE ZUPY: Z JABŁEK LUB GRUSZEK, ŚLIWKOWA, KALTESZAL</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/zimne_zupy_jablek_gruszek_sliwkowa_kalteszal.shtml]ZIMNE ZUPY: Z JABŁEK LUB GRUSZEK, ŚLIWKOWA, KALTESZAL[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców