Reklama

Designed by:

ZIMNE ZUPY: POZIOMKOWA, JAGODOWA, WIŚNIOWA

Lucyna Ćwierczakiewiczowa to od lat niekwestionowany ekspert w dziedzinie sztuki kulinarnej. Zobacz trzy sposoby na typowo letnie zimne zupy.

Zimna zupa poziomkowa

Pół kwarty młodej kwaśnej śmietany, pół kwarty słodkiej i 6 żółtek wymieszać w garncu kamiennym, dosypać funt miałkiego cukru i ubić tak, żeby aż piana się zrobiła. Postawić garnek na gorącej tylko blasze, mieszając łyżką aż trochę zgęstnieje, pilnując, żeby się żółtka nie zważyły. Pół garnca, a może nawet i więcej dojrzałych poziomek przetrzeć przez rzadkie sito od szczętu, aby się na sicie tylko pestki zostały. Wlać ten płyn w masę śmietanową, wymieszać doskonale, dolewając po trosze pół butelki lekkiego francuskiego wina. W wazę wrzucić parę garści najpiękniejszych poziomek.

Oddzielnie podać pokrajane w kostkę biszkopciki. Zupę wynieść dla dobrego ostudzenia do piwnicy. Proporcja na 8 osób.

Zimna zupa z czarnych jagód

Pół garnca dojrzałych czarnych jagód zalać taką ilością wody, by się tylko zamoczyły, zagotować dobrze, aż popękają, potem przetrzeć przez sito i pozostawić, żeby męty opadły. Wtedy zlać czysty sok, wsypać pół funta cukru, wrzucić kawałek cynamonu, pół szklanki wody rozbić z pół łyżką mąki pszennej, wlać w to zupę, wstawić na ogień, a gdy się zacznie gotować, wsypać kubek wybranych jagód najpiękniejszych, zagotować i wynieść do piwnicy dla ostudzenia. Wiele osób zaprawia taką zupę śmietaną, rozbijając ją mąką, lecz bez śmietany jest stokroć smaczniejsza. Podaje się ją z grzankami smażonymi lub kluseczkami krajanymi, które należy osobno na wodzie ugotować i zimną wodą przelać. Proporcja na 6 osób. Można tę zupę dawać na ciepło.

Zimna zupa wiśniowa

Na 6 osób pół garnca dojrzałych, obranych z ogonków wisien z pestkami, zalać wodą ile zajmą wiśnie, włożyć kawałek cynamonu, parę goździków, zagotować parę razy, przefasować przez durszlak, ostudzić i wydać na stół z grzankami. Kto lubi, może zaprawić kwaterką kwaśnej śmietany.

Opracował Tomek


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/zimne_zupy_poziomkowa_jagodowa_wisniowa.shtml">ZIMNE ZUPY: POZIOMKOWA, JAGODOWA, WIŚNIOWA</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/zimne_zupy_poziomkowa_jagodowa_wisniowa.shtml]ZIMNE ZUPY: POZIOMKOWA, JAGODOWA, WIŚNIOWA[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców