Reklama

Designed by:

ZIOŁA I PRZYPRAWY: CZOSNEK

[Rozmiar: 59294 bajtów]

podają za „Kosowską kuchnią jarską” z 1929 roku

To co powiedziano o cebuli, odnosi się również do czosnku, ma on bowiem zbliżony skład chemiczny i jeszcze silniejsze działanie przeciwgnilne, ale całkiem odrębny smak i woń. [Cebula i czosnek] to najzdrowsze przyprawy.

Czosnek podobnie jak cebula ma dobrą opinię, a lud na wsi jada go dużo. W kuchni jarskiej używa go się rzadko i niewiele, by nie drażnić żołądka, a do zup wystarczy natrzeć czosnkiem talerze przed nalaniem

Liści czosnku używa się na zieleninę i do sałat: można je mieć także na zimie, zarówno jak cebule i szczypiorek, gdy się posadzi w skrzynkach na oknie i liście ścina. Na zimę czosnek przechowuje się w pokuje, jest bowiem wrażliwszy od cebuli.


Czosnek stosuje się do niektórych zup (barszcz, pomidorowa, żurek), mięs przy kiszeniu ogórków, jako dodatek do różnych przetworów warzywnych oraz jako główny składnik marynat.

Miłośnicy czosnku mogą sobie próbować na różne sposoby radzić z przykrym zapachem z ust. Podobno skuteczne jest po zjedzeniu potrawy doprawionej czosnkiem żuć powoli nieco natki pietruszki albo rozgryźć kilka goździków. Można też próbować zabijać ten zapach pijąc czarną kawę lub mleko.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/ziola_przyprawy_czosnek.shtml">ZIOŁA I PRZYPRAWY: CZOSNEK</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/ziola_przyprawy_czosnek.shtml]ZIOŁA I PRZYPRAWY: CZOSNEK[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców