Reklama

Designed by:

SMAK POSTNY Z WŁOSZCZYZNY I SMAK MIĘSNY

Według przedwojennej "Książki Kucharskiej dla oszczędnych gospodyń" Towarzystwa Wydawniczego "Bluszcz"

Podstawę każdej zupy, z wyjątkiem zup owocowych, stanowi smak, wygotowany z samej włoszczyzny, lub też z kości, czy mięsa z dodaniem włoszczyzny.

Dla otrzymania smaku z włoszczyzny bierzemy zimnej wody tyle, ile nam potrzeba talerzy zupy (z dodaniem jednego talerza na wyparowanie) i w wodzie tej, osolonej, gotujemy oczyszczoną i wypłukaną uprzednio włoszczyznę.

Na 5 talerzy zupy bierzemy więc 6 talerzy wody i gotujemy w niej 2-3 korzonków pietruszki, 2 korzenie marchwi, 1/4 selera, 1/2 kalarepy, 1 cebulę (przyrumienioną w łupinie na blasze kuchennej), kawałek włoskiej kapusty i grzybek suszony. Można też dodać cząsteczkę kalafiora lub odpadki od szparagów. Te ostatnie dobrze jest suszyć w sezonie i przechowywać, gdyż dodane do włoszczyzny bardzo smak zup podnoszą. Na smaku, wygotowanym z włoszczyzny, gotujemy wszelkie zupy postne.

Na zupy mięsne zagotowujemy w zimnej osolonej wodzie kości lub mięso, przeznaczone na zupę, zbieramy szumowiny, powstałe na powierzchni wody przy gotowaniu, i po odszumowaniu wkładamy do niej włoszczyznę. Smak na zupę mięsną gotuje się dłużej, aby kości mogły wydzielić swoją zawartość, a mięso stało się miękkie i zdatne do zjedzenia, bądź jako sztuka mięsa, bądź też posiekane, jako farsz do pierogów, naleśników, kapusty, kartofli itd.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/kuchnia/zupy_smak_postny_wloszczyzny_miesny.shtml">SMAK POSTNY Z WŁOSZCZYZNY I SMAK MIĘSNY</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/kuchnia/zupy_smak_postny_wloszczyzny_miesny.shtml]SMAK POSTNY Z WŁOSZCZYZNY I SMAK MIĘSNY[/url]


Powrót do:

[Kuchnia] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców