Reklama

Designed by:

JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ

Co powinno nas skłonić do oszczędzania wody? Nie tylko troska o środowisko. Każdy litr wody wlany nierozważnie do kanalizacji obciąża nasz portfel. Dlaczego warto rozsądnie gospodarować wodą - bo to się opłaca.

Woda jest nam niezbędna do picia, do zachowania czystości własnej i wszystkich domowników, jak i otoczenia w którym żyjemy. Nie chodzi o to by nie używać jej wtedy, gdy jest nam potrzebna, tylko, żeby ograniczyć jak najmocniej jej niepotrzebne zużycie. Można to robić na dwa sposoby. Po pierwsze i najważniejsze zmienić nawyki korzystania z wody. Po drugie na miarę swoich możliwości zaopatrzyć się urządzenia i sprzęty, które pomogą nam zmniejszyć zużycie wody.

NAWYKI

 1. Myjesz zęby lub golisz się - zakręć wodę.
 2. Zamiast kąpać się w wannie - weź krótki prysznic.
 3. Jeśli bierzesz prysznic pilnuj czasu. 10 minut pod natryskiem może zużyć tyle wody co kąpiel w wanie.
 4. Jeśli jednak wolisz kąpiele w wannie, napełnij ją tylko do 1/3 wysokości.
 5. Drobne śmieci t.j. chusteczki, niedopałki lub martwe owady nie muszą być wrzucane do muszli. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego spuszczania wody w toalecie.
 6. Napraw cieknące krany lub spłuczkę toaletową.
 7. Jeśli to możliwe w pralce lub zmywarce używaj programów zużywających mniejszą ilość wody. Uruchamiaj je wtedy, gdy są całkowicie zapełnione.
 8. Jeśli nie masz zmywarki myj naczynia w misce z ciepłą wodą (lub zakorkowanym zlewie) i płucz pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
 9. Nie rozmrażaj mięsa i innych mrożonek w wodzie. Lepiej zostaw je na noc w lodówce, lub rozmróź w mikrofalówce.

INWESTYCJE

 1. Zainwestuj w baterie z perlatorami lub same nasadki montowane na bateriach. Perlatory mieszają wodę z powietrzem, tak by zmniejszyć zużycie tej pierwszej. Przez minutę ze zwykłej baterii wypływa 10 do 12 litrów wody. Z baterii z perlatorem 7 do 8 litrów.
 2. Zmień słuchawkę od prysznica na taką z perlatorem.
 3. Pomyśl o reduktorach przepływu wody. Wkręca się je między wężem słuchawki od prysznica a baterią. Reduktor zmniejsza zużycie wody nawet o 40%.
 4. Baterie z osobnymi pokrętłami zimnej i ciepłej wody zużywają około 30% więcej wody niż baterie jednouchwytowe. W tych pierwszych ustawianie odpowiedniej temperatury trwa niestety dłużej. Szczyt oszczędności to baterie bezdotykowe - woda leci tylko wtedy, gdy trzymasz ręce pod kranem.
 5. Spłuczka w toalecie powinna mieć możliwość spuszczenia mniejszej lub większej ilości wody.
 6. Wybierając pralkę zwróć uwagę na jej zużycie wody. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które automatycznie pobierają wodę do prania w zależności od wagi umieszczonych w bębnie rzeczy.
 7. Rozważ zakup zmywarki. Dostępne na rynku urządzenia umyją brudne naczynia zużywając 6 do 18 litrów wody (w zależności też od tego ile kompletów naczyń mieści się w zmywarce i jak oszczędny jest to sprzęt). Ciężko osiągnąć takie wyniki przy ręcznym myciu naczyń.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/jak_oszczedzac_wode.shtml">JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/prowadzenie_domu/jak_oszczedzac_wode.shtml]JAK OSZCZĘDZAĆ WODĘ[/url]


Powrót do:

[Prowadzenie domu] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców