Reklama

Designed by:

DECOUPAGE - JAK POSTARZAĆ PRZEDMIOTY

Decoupage - technika serwetkowa to efektowna i nie tak bardzo skomplikowana metoda zdobienia przedmiotów. Dekorując techniką serwetkową możemy nadać zdobionym naczyniom, puzderkom, ramkom od lusterek czy zdjęć lub też obrazkom wygląd starej i zabytkowej dekoracji. Polecam zobaczyć jak krok po kroku przekształcić zwykłą doniczkę w starą ozdobną osłonkę na kwiatki.

[Rozmiar: 30589 bajtów]

[Rozmiar: 5658 bajtów]
Czystą i odtłuszczoną powierzchnię przedmiotu należy pomalować farbą, która będzie pełniła rolę podkładu (będzie widoczna w spękaniach wierzchniej warstwy) i pozostawić do wyschnięcia. Odpowiednie do malowania są farby akrylowe.

[Rozmiar: 6357 bajtów]
Na wyschniętą powierzchnię należy równomiernie nałożyć bezbarwny lakier Krakelierlack (środek do starzenia warstw), który spowoduje spękanie wierzchniej warstwy farby i da efekt postarzenia przedmiotu (im grubsza warstwa lakieru, tym bardziej wyrazisty będzie efekt). Po wyschnięciu powierzchnię pokrywa się cienką warstwą farby w kolorze harmonizującym z wybranym motywem serwetkowym. Krackelierlack powoduje spękanie farby nałożonej bezpośrednio na niego (farba pęka już podczas malowania - niemalże pod pędzlem). Lakier pozostawiamy do wyschnięcia. Aby efekt spękania był bardziej widoczny, kolor wierzchniej farby powinien być znacznie jaśniejszy (lub ciemniejszy) od warstwy podkładowej. Otrzymany kontrast podkreśla efekt postarzonego przedmiotu. Dobry efekt spękania można uzyskać zarówno na jasnej farbie z ciemnym podłożem, jak również na ciemnej farbie z jasnym podłożem i zależy on głównie od kontrastu pomiędzy warstwami farby - im większy kontrast, tym bardziej wyrazisty efekt.

[Rozmiar: 6280 bajtów]
Z serwetki należy możliwie najdokładniej wyciąć wybrany motyw graficzny oraz usunąć spodnie warstwy serwetki (serwetki składają się z trzech warstw, które należy oddzielić od warstwy wierzchniej, zawierającej motyw graficzny). W miejscach, w których planujemy go nakleić należy nanieść specjalny klej do serwetek. Na wilgotny grunt przykleja się motyw i delikatnie wygładza palcami, aby dokładnie przylgnął do podłoża. Przyklejony motyw jeszcze raz pokrywa się klejem jednocześnie wygładzając go pędzelkiem, co umożliwia przyklejenie motywu z serwetki oraz powoduje jego „wtopienie” w podłoże, odwzorowując wszelkie nierówności, które się na nim znajdują i nadając lekką przeźroczystość jaśniejszym elementom (obszarom) motywu. Powierzchnię wokół motywu można dodatkowo ozdobić (nanieść akcenty dekoracyjne) farbami akrylowymi.

[Rozmiar: 6376 bajtów]
Po wyschnięciu dla zabezpieczenia powierzchni przedmiotu należy pomalować go akrylowym lakierem bezbarwnym błyszczącym lub matowym, zależnie od pożądanego rezultatu. Dla ładniejszego wyglądu oraz lepszej ochrony, powierzchnię można polakierować dwukrotnie. Polecane przeze mnie lakiery są wodorozcieńczalne, wysoce odporny na trudne warunki i odpowiednie dla różnych podłoży takich jak papier, karton, drewno, ceramika czy tworzywa sztuczne.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/decoupage_jak_postarzac_przedmioty.shtml">DECOUPAGE - JAK POSTARZAĆ PRZEDMIOTY</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/decoupage_jak_postarzac_przedmioty.shtml]DECOUPAGE - JAK POSTARZAĆ PRZEDMIOTY[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców