Reklama

Designed by:

DECOUPAGE TECHNIKA SERWETKOWA

Decoupage (technika serwetkowa) - od francuskiego 'decouper' czyli wycinać - technika zdobienia przedmiotów przy pomocy papierowych wzorów i motywów z serwetek, gazet, czy co tam chcemy. Używa się ją na takich materiałach jak: ceramika, drewno, szkło, tkaniny i plastik.

Zanim zabierzemy się do pracy musimy przygotować niezbędne materiały i narzędzia. Do decoupage potrzebne są:

 • barwne wzory i motywy z papieru lub papierowych serwetek,
 • farby akrylowe,
 • farby plakatowe do barwienia,
 • klej 'Wikol' lub
 • białko jaja (roztrzepane widelcem), lub
 • specjalny klej do serwetek,
 • pędzle, lub
 • gąbka do nakładania farby,
 • lakier akrylowy (wedle woli) matowy lub błyszczący.
 • Przed zdobieniem przedmiotów szklanych, ceramicznych i plastikowych musimy je porządnie odtłuścić (np. myjąc płynem do naczyń) i zmatować papierem ściernym (klej lepiej chwyci). Gliniane doniczki gruntujemy przy pomocy wody (na 5 minut zanurzamy je w wiaderku z wodą) lub kurzego białka (smarujemy na całej powierzchni i suszymy), lub farbą akrylową. Z przedmiotów lakierowanych usuwamy starą farbę lub choć przecieramy je papierem ściernym.

  decoupage technika serwetkowa

  Wycinamy lub wydzieramy motywy z papieru. Wzory z papierowych serwetek otaczamy wokół szlaczkiem przy pomocy pędzelka zanurzonego w wodzie. Serwetka w miejscy zmoczenia da się łatwo przedrzeć i oddzielimy w ten sposób bardzo delikatnie wzór od całości. Ma to jeszcze ten plus, że później, po naklejeniu wzoru na wybrany przedmiot łatwiej będzie go wtopić w tło. Odrywamy ostrożnie zewnętrzną warstwę serwetki (tę z wzorem) od reszty.

  Nasze wzory naklejamy przy pomocy rozwodnionego kleju 'wikol', albo specjalnych klejów do serwetek. Klej nanosimy pędzelkiem na przygotowaną powierzchnię i delikatnie nakładamy papierowy lub serwetkowy wzór. Wzór najlepiej jest zacząć przyklejać od środka i powoli wygładzać w kierunku brzegów, tak, aby nie powstawały żadne niepożądane zagięcia. Jeśli jest to wzór z papieru smarujemy go klejem jeszcze z wierzchu, jeśli serwetka, nie musimy, bo i tak sama przesiąknie. Naszą doniczkę, dzbanek czy puzderko możemy wedle woli pomalować nieco wokół serwetkowego wzoru, by lepiej wtapiał się w tło lub zostawić tak, jak jest.

  Kiedy nasz praca podeschnie, lakierujemy ją dokładnie i pozostawiamy do wyschnięcia. Uwaga, to że palce nam się już nie kleją do polakierowanej powierzchni, nie oznacza jeszcze, że przedmiot jest całkowicie suchy. Najlepiej sprawdzić na opakowaniu po jakim czasie lakier uzyskuje pełną trwałość. I uwaga druga: Jeśli do decoupage użyliśmy wzorów z papieru, musimy polakierować nasz przedmiot kilkakrotnie (każda warstwa musi porządnie wyschnąć, przed nałożeniem kolejnej), żeby nie wyczuwało się pod palcem brzegu papieru.

  Zobacz też inne artykuły o decoupage.

  Opracowała Ola


  comments powered by Disqus

  Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

  <a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/decoupage_technika_serwetkowa.shtml">DECOUPAGE TECHNIKA SERWETKOWA</a>

  albo na forum internetowe:

  [url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/decoupage_technika_serwetkowa.shtml]DECOUPAGE TECHNIKA SERWETKOWA[/url]


  Powrót do:

  [Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


  Reklamy

  Kura Domowa poleca

  Uwagi

  (C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

  Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

  Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

  Polityka prywatności serwisu

  w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

  Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców