Reklama

Designed by:

FRYWOLITKI

Frywolitki, czyli inaczej haft czółenkowy, nazwę swą bierze od łacińskiego słowa 'frywolus' oznaczającego: kruchy, delikatny, nietrwały. Jest to o tyle mylące, ze frywolitki nie są, pomimo delikatnego wyglądu, ani kruche ani nietrwałe. Dzieje ich tworzenia sięgają czasów bardzo odległych. Znano je już w starożytnych Chinach i Egipcie. Jednak ich pełny rozkwit nastąpił w XIX wieku, kiedy opracowano metodę wyrabiania łuków i ząbków, dzięki czemu zyskały jeszcze więcej uroku, a wzory stały się bardziej urozmaicone.

[Rozmiar: 29076 bajtów]

W Polsce frywolitki po raz pierwszy pojawiły się około wieku XVIII, przywiezione tu z Europy zachodniej.

Podstawą ich wykonania jest słupek i dwuczęściowy węzełek, zawiązany na rdzeniu z drugiej nici. Jeśli opanujemy sposób jego wykonywania,to wszystkie inne elementy, takie jak pikotki, łańcuszki i kółeczka oraz wszelkie przyłączenia, okażą się już proste i konsekwentne w sposobie tworzenia.

Przy pomocy haftu czółenkowego można wykonać rozmaite serwety i serwetki, kołnierzyki, biżuterię i wiele wiele innych. Z tego powodu frywolitki to wspaniały pomysł na prezent dla bliskiej osoby, ale przede wszystkim dobry sposób na długie wieczory.

Kurs koronki frywolitkowej:

Tłumaczenia terminów frywolitkowych na języki obce

Jak zrobić prostą koronkową bransoletkę

"Ubranko" na wielkanocne jajo - opis w języku angielskim

"Ubranko" na wydmuszkę - schemat graficzny, opis niemiecki, sporo czytelnych zdjęć

bogato zdobiona wydmuszka z kolorowymi kwiatkami

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/frywolitki.shtml">FRYWOLITKI</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/frywolitki.shtml]FRYWOLITKI[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców