Reklama

Designed by:

FRYWOLITKI - KURS KORONKI FRYWOLITKOWEJ

[Rozmiar: 31314 bajtów]

Kiedy ogląda się koronki frywolitkowe nie sposób się nie zachwycać. Delikatne w wyglądzie, a jednocześnie dość mocne wzory składające się z niezliczonej ilości kółeczek i łuczków ozdobione na brzegach pętelkami pikotek tworzą niepowtarzalne kołnierzyki, serwetki, aplikacje na bluzki czy też biżuterię.

Kiedy pierwszy raz oglądałam frywolitki po raz pierwszy obawiałam się, że nigdy nie będę w stanie opanować tej techniki, gdyż wydała mi się bardzo skomplikowana. Nie miałam jednak racji :-) Frywolitki okazały się jednak nie takie trudne, więc chętnie podzielę się teraz moją wiedzą z innymi :-)

[Rozmiar: 44507 bajtów]

Frywolitki zmuszają nas do posiadania niezbędnych przyborów: przede wszystkim czółenka i kordonka. Przyda się też cienkie szydełko, do łączenia ze sobą kółeczek. Niektóre czółenka mają je zamocowane na jednym z końców, lecz są osoby uważające, że szydełko w takim miejscu bardziej przeszkadza niż pomaga przy wiązaniu supełków. Same musicie zadecydować, jakie czółenko jest dla Was najwygodniejsze.

Pierwszą i podstawową rzecz, którą musicie opanować jest wiązanie frywolitkowe. Aby je wykonać musicie odwinąć nieco nitki z czółenka, schwycić jej koniec pomiędzy kciuk i palec wskazujący lewej ręki, owinąć nitkę wokół lekko rozczapirzonych palców, tak by poprowadzić je znów pomiędzy palcami kciukiem i wskazującym (ponad nitką którą już w nich trzymacie), tak jak na rysunku poniżej.

[Rozmiar: 34987 bajtów]

Wiązanie frywolitkowe powstaje z nici tworzącej (ta część kordonka, owinięta wokół palców lewej ręki) na nici nawiniętej na czółenko (zwanej nicią roboczą lub nośną). Pojedyncze wiązanie frywolitkowe tworzą dwa węzełki: lewy i prawy (rysunek powyżej pokazuje jak wiązać węzełek lewy - nić roboczą prowadzimy ponad tworzącą, przewlekamy czółenko pod nitką pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym). Uwaga nie zaciągamy go, ponieważ węzełek musi "przeskoczyć" z nici tworzącej na roboczą. Jak to zrobić? Proste - trzeba rozluźnić nieco palce lewej ręki, by nić tworząca nie była napięta i naprężyć nić roboczą. Supełek "przeskoczy" tak jak na rysunku poniżej i gotowe.

[Rozmiar: 16659 bajtów]

Teraz czas na węzełek prawy. Wiążemy go tak jak pokazuje rysunek poniżej (nić robocza ma wisieć swobodnie, a czółenko przekładamy ponad nicią tworzącą). Podobnie jak węzełek lewy musi on przeskoczyć z nici tworzącej na roboczą.

[Rozmiar: 30538 bajtów]

Jeżeli supełki prawy i lewy są zawiązane poprawnie, wiązanie frywolitkowe będzie ślizgać się po nici roboczej, co umożliwi nam tworzenie dowolnie dużego kółeczka.

Skoro potrafimy już wiązać frywolitkowe supełki, czas wykorzystać tą wiedzę do podstawowych wzorów.

[Rozmiar: 44991 bajtów]

Łuczki, takie jak te na zdjęciu powyżej tworzone są jak następuje: wiążemy kolejno 15 węzełków frywolitkowych i zaciągamy nić ale nie do końca, tak by powstał właśnie łuczek.

[Rozmiar: 50183 bajtów]

Jeśli nić zaciągniemy do końca zamiast łuczków powstaną nam kółeczka (jak na zdjęciu powyżej).

[Rozmiar: 25025 bajtów]

Kolejne rysunki pokazują obrazowo dalsze elementy techniki frywolitkowej, zwanej też haftem czółenkowym:

  • rys.1 - wiązanie frywolitkowe (supełek lewy i prawy)
  • rys.2 - jak powstają pikotki (takie przerwy pomiędzy poszczególnymi supełkami, które po zaciągnięciu tworzą taką właśnie wystającą pikotkę)
  • rys.3 - i do czego prócz ozdoby służą nam pikotki - do łączenia ze sobą poszczególnych kółeczek i łuczków przy pomocy ruchomego połączenia (jeśli wykonamy je poprawnie, tak jak pokazane na rysunku tworzony dalej wzór dalej pozostanie elastyczny, to znaczy będzie go można dowolnie poszerzać); do przewleczenia nici roboczej przez pikotkę będzie nam potrzebne cienkie szydełko

Z tą wiedzą możemy już brać się za tworzenie pierwszych najprostrzych koronek i obszywanie nimi chusteczek i serwetek. Proponuję dla wprawy wykonanie łuczków lub kółeczek ozdobionych na szczycie trzema pikotkami i doszycie ich do bawełnianej białej serwetki. Będzie wyglądać bardzo ładnie.


Kto już to opanuje i chce wiedzieć jeszcze, temu proponuję wykonanie łatwej frywolitkowej bransoletki, przy użyciu jednego czółenka i kłębka albo prostych kolczyków frywolitkowych.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/kurs_koronki_frywolitkowej.shtml">FRYWOLITKI - KURS KORONKI FRYWOLITKOWEJ</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/kurs_koronki_frywolitkowej.shtml]FRYWOLITKI - KURS KORONKI FRYWOLITKOWEJ[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców