Reklama

Designed by:

MAKRAMA - SZTUKA WIĄZANIA WĘZŁÓW

Makrama to dość łatwa i bardzo przyjemna sztuka polegająca na wiązaniu supełków. Makramowe węzły nie są tak żmudne jak supełki frywolitkowe, bo i najczęściej używa się trochę grubszych sznureczków, a i same węzły bywają większe. Technika jest bardzo wdzięczna i warto poświęcić chwilę, by ją by ją poznać od podstaw :-)

PODSTAWOWE WĘZŁY MAKRAMOWE:

Węzeł płaski - wykonuje się go na czterech sznurkach, przy czym manipulujemy tylko sznurkami zewnętrznymi. Lewy sznurek kładziemy na dwóch środkowych. Prawy kładziemy na przełożonym lewym, a potem przewlekamy go pod sznureczkami środkowymi i wyjmujemy pomiędzy środkowymi a pierwszym przeplatanym przez nas sznurkiem. Sznurki zaciskamy delikatnie - to połowa węzła. Teraz robimy to samo, tylko od prawej i znów zaciskamy delikatnie i węzeł płaski gotowy. PATRZ ILUSTRACJA DRUGA.

Węzeł plaski z wplecionymi koralikami - Wykonujemy klasyczne węzły płaskie. Jeśli chcemy mieć koraliki po bokach, musimy nawlec je na sznureczki zewnętrzne, jeśli na środku, na środkowe. PATRZ ILUSTRACJA TRZECIA.

Węzeł spiralny - Wykonuje się go bardzo podobnie do węzłów płaskich z tą różnicą, że i pierwszą i drugą część węzła przeplatamy w tę samą stronę - od lewej. Tak zaplecione sznureczki same się zwijają. PATRZ ILUSTRACJA CZWARTA.

Na ilustracji można też zobaczyć jak w prosty sposób uzyskać siatkę złożoną z oczek z węzłów spiralnych. W odpowiednim miejscu zewnętrzne sznureczki zaplecionych łańcuchów stają się sznureczkami środkowymi tych, które będą powstawać, a zaplatamy tymi sznureczkami, które je okalają. Taka siatka jest bardzo elastyczna i można jej użyć do robienia torby na zakupy, lub torby na piłkę. PATRZ ILUSTRACJA CZWARTA.

Węzeł rypsowy (żeberkowy) - Wykonuje się go na dwóch sznurkach. Prawy sznurek kładziemy na lewym, owijamy go od spodu i przewlekamy przez powstałą pętelkę. Dalej znów ten sam sznurek przewlekamy pod lewym, owijamy go wierzchem i przewlekamy w powstałą pętelkę. PATRZ ILUSTRACJA PIĄTA.

Węzły naprzemienne - zaczyna się go tak ja węzeł rypsowy: Prawy sznurek kładziemy na lewym, owijamy go od spodu i przewlekamy przez powstałą pętelkę. Teraz Lewy sznureczek przekładamy tak samo: nad prawym, owijamy od spodu i przewlekamy przez powstałą pętelkę. PATRZ ILUSTRACJA SZÓSTA.

Węzeł kulka (orzeszek) - Kulkę robimy z łańcuszka zrobionego z czterech węzłów rypsowych lub naprzemiennych. Środkowe sznurki wkładamy u góry w środek łańcuszka i przerabiamy dalej łańcuszek wybranym ściegiem, przy czym te sznurki, które przewlekliśmy staja się sznurkami zewnętrznymi. PATRZ ILUSTRACJA SIÓDMA.

Ostatnia ilustracja, to przykładowe wykorzystanie przedstawionych powyżej węzłów. Wzór możecie wykorzystać jako ozdobny pasek lub, jeśli użyjecie muliny zamiast sznurka, możecie sobie zrobić bransoletkę przyjaźni.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/makrama_sztuka_wiazania_wezlow.shtml">MAKRAMA - SZTUKA WIĄZANIA WĘZŁÓW</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/makrama_sztuka_wiazania_wezlow.shtml]MAKRAMA - SZTUKA WIĄZANIA WĘZŁÓW[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców