Reklama

Designed by:

OZDOBY WIELKANOCNE MALOWANE PISANKI

Pisanki - zwane też pod nazwą kraszanki, jak pisał Zygmunt Gloger w 'Encyklopedii staropolskiej' z 1900-1903 roku są znane i robione w Polsce od czasów wprowadzenia chrześcijaństwa. Dalej pisał o tym tak:

Zwyczaj malowania jaj wielkanocnych był powszechny w narodzie. Zajmują się tem dziś głównie dziewczęta. Farbują jaja w brezylii czerwonej i sinej, w odwarze z łupin cebuli, z kory dzikiej jabłoni, listków kwiatu malwy, kory olszowej, z robaczków, czerwcem zwanych, w szafranie, krokoszu i.t.d. Rysują jajko rozpuszczonym woskiem, aby farba miejsc powoskowanych nie pokryła. Rysowanie zowią 'pisaniem', stąd nazwa 'pisanki'[...] Upowszechnione desenie mają swe nazwy od wzorów i podobieństw, rysują więc w gałązki, w drabinki, w wiatraczki, w jabłuszka, w serduszka, w dzwonki, w sosenki, w kogutki, w kurze łapki i.t.d.

malowane pisanki

Ja zachęcam do pomalowania wydmuszek z jaj. Pisanka, choć delikatniejsza, będzie jednak trwalsza, a przy odpowiednim przechowywaniu, może doczekać jeszcze następnych świąt wielkanocnych, co nie jest zbyt bezpieczne w przypadku jaj na twardo (mają to do siebie, że w końcu pękają i pozostawiają po sobie bardzo nieprzyjemną woń).

Pisanki ze zdjęcia zostały namalowane na podkładzie wykonanym barwioną farbą emulsyjną i pomalowane farbami plakatowymi. Drobne, lśniące ornamenty i kontury wykonane zostały farbą brokatową.

Pisanki wykonane przez Tamarę.

Zobacz też inne ozdoby wielkanocne.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/ozdoby_wielkanocne_malowane_pisanki.shtml">OZDOBY WIELKANOCNE MALOWANE PISANKI</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/ozdoby_wielkanocne_malowane_pisanki.shtml]OZDOBY WIELKANOCNE MALOWANE PISANKI[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców