Reklama

Designed by:

OZDOBY WIELKANOCNE - JAK ZROBIĆ PALMY

W Niedzielę Palmową (zwaną jeszcze nie tak dawno Niedzielą Kwietną) idziemy na Msze niosąc w rękach palmy na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Zwyczaj ten pojawił się w kościele już w XI wieku.

Kiedyś szykowano się na ten dzień bardzo wcześnie, bo już około środy popielcowej, ścinano wierzbowe gałązki i wkładano do wazonu z wodą, by do palmowej Niedzieli mieć już śliczne bazie. Przystrajano je barwinkiem, bukszpanem, cisem, kwiatkami z bibuły i kolorowymi wstążkami.

W zależności od regionu dominowały różne rodzaje palm wielkanocnych. Dziś najbardziej rozpowszechnione są tak zwane palmy wileńskie uplecione z kolorowych kwiatów i ziół. Kurpiowie do dziś robią palmy gaikowe, czyli pień drzewka oplatają na całej długości zielonymi gałązkami, wrzosem, borówką, rozchodnikiem, kolorowymi wstążkami i papierowymi kwiatami. Góralskie palmy to zwykle tak zwane palmy krzaczaste, czyli kilka witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych z czubem z bazi, jedliny, wielobarwnych kwiatów z bibuły i długich wstążek.

materiały na palmy wielkanocne

Proponuję spróbować zmierzyć się w tym roku z samodzielnym wykonaniem wielkanocnej palmy. Co nam się do tego przyda? - właściwie wszystko co wpadnie w ręce i co potrafimy wykorzystać. Jeśli ktoś nie wysuszył sobie latem rozmaitych ziół i i innych 'badylków', a w środę popielcową nie włożył do wazonu gałązek wierzby, ten musi zadowolić się tymi produktami, które uda mu się przed niedzielą palmową kupić. Oczywiście nie każdy da radę wybrać się na bazar, gdzie nabędzie odpowiednie suszki, ale można też poradzić sobie idąc do jakiejkolwiek kwiaciarni i tam zaopatrując się w suche gałązki, kwiatki czy też świeże liście palmowe.

Co mamy, lub co uda nam się kupić, układamy w kolorowe palemki. Liście palmowe (2 sztuki), układamy jeden na drugim i co 5-10 cm przewiązujemy kolorową tasiemką, do której przyczepiamy barwne kwiatki. Łodygi liści obwiązujemy gęsto, raz przy razie, by się wygodnie trzymało.

palmy wielkanocne

Suche zioła i kwiaty możemy układać w palmy na kształt powszechnie znanej i lubianej palmy wileńskiej. Pamiętajmy taką palmę układamy od góry. Trzeba ją dość mocno owijać nitką lub wstążką, by żadne źdźbło lub papierowy kwiatek się z niej nie wysypywały.

Zobacz też inne pomysły na ozdoby wielkanocne.

Opracowała Ola


comments powered by Disqus

Pomóż promować Kurę Domową! Wklej link do tego artykułu na swojego bloga lub stronę internetową:

<a href="http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/ozdoby_wielkanocne_palmy_jak_zrobic.shtml">OZDOBY WIELKANOCNE - JAK ZROBIĆ PALMY</a>

albo na forum internetowe:

[url=http://www.kuradomowa.com/zrobtosama/ozdoby_wielkanocne_palmy_jak_zrobic.shtml]OZDOBY WIELKANOCNE - JAK ZROBIĆ PALMY[/url]


Powrót do:

[Zrób to sam(a)] | [Strona główna]


Reklamy

Kura Domowa poleca

Uwagi

(C) 2005-2018 Kura Domowa - wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści z serwisu bez pisemnego upoważnienia jest zabronione.

Na wielu stronach internetowych, także u nas, wykorzystywane są cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, by wyświetlać reklamy dopasowane do Twoich preferencji oraz do gromadzenia przez nas statystyk ruchu na stronie. Nowe regulacje prawne zobowiązują nas do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy, niż dotąd, sposób.

Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie. Jeśli jednak chcesz je wyłączysz, tu znajdziesz instrukcje jak to zrobić.

Polityka prywatności serwisu

w przypadku pytań prosimy o kontakt pod adresem: info@kuradomowa.com

Reklamuj się w Kurze Domowej - informacja dla reklamodawców