Decoupage technika serwetkowa

Decoupage technika serwetkowa

Decoupage (technika serwetkowa) – od francuskiego ‚decouper’ czyli wycinać – technika zdobienia przedmiotów przy pomocy papierowych wzorów i motywów z serwetek, gazet, czy co tam chcemy. Używa się ją na takich materiałach jak: ceramika, drewno, szkło, tkaniny i plastik.

Zanim zabierzemy się do pracy musimy przygotować niezbędne materiały i narzędzia. Do decoupage potrzebne są:barwne wzory i motywy z papieru lub papierowych serwetek,farby akrylowe,farby plakatowe do barwienia,klej ‚Wikol’ lubbiałko jaja (roztrzepane widelcem), lubspecjalny klej do serwetek,pędzle, lubgąbka do nakładania farby,lakier akrylowy (wedle woli) matowy lub błyszczący.

Przed zdobieniem przedmiotów szklanych, ceramicznych i plastikowych musimy je porządnie odtłuścić (np. myjąc płynem do naczyń) i zmatować papierem ściernym (klej lepiej chwyci). Gliniane doniczki gruntujemy przy pomocy wody (na 5 minut zanurzamy je w wiaderku z wodą) lub kurzego białka (smarujemy na całej powierzchni i suszymy), lub farbą akrylową. Z przedmiotów lakierowanych usuwamy starą farbę lub choć przecieramy je papierem ściernym.

Wycinamy lub wydzieramy motywy z papieru. Wzory z papierowych serwetek otaczamy wokół szlaczkiem przy pomocy pędzelka zanurzonego w wodzie. Serwetka w miejscy zmoczenia da się łatwo przedrzeć i oddzielimy w ten sposób bardzo delikatnie wzór od całości. Ma to jeszcze ten plus, że później, po naklejeniu wzoru na wybrany przedmiot łatwiej będzie go wtopić w tło. Odrywamy ostrożnie zewnętrzną warstwę serwetki (tę z wzorem) od reszty.

Nasze wzory naklejamy przy pomocy rozwodnionego kleju ‚wikol’, albo specjalnych klejów do serwetek. Klej nanosimy pędzelkiem na przygotowaną powierzchnię i delikatnie nakładamy papierowy lub serwetkowy wzór. Wzór najlepiej jest zacząć przyklejać od środka i powoli wygładzać w kierunku brzegów, tak, aby nie powstawały żadne niepożądane zagięcia. Jeśli jest to wzór z papieru smarujemy go klejem jeszcze z wierzchu, jeśli serwetka, nie musimy, bo i tak sama przesiąknie. Naszą doniczkę, dzbanek czy puzderko możemy wedle woli pomalować nieco wokół serwetkowego wzoru, by lepiej wtapiał się w tło lub zostawić tak, jak jest.

Kiedy nasz praca podeschnie, lakierujemy ją dokładnie i pozostawiamy do wyschnięcia. Uwaga, to że palce nam się już nie kleją do polakierowanej powierzchni, nie oznacza jeszcze, że przedmiot jest całkowicie suchy. Najlepiej sprawdzić na opakowaniu po jakim czasie lakier uzyskuje pełną trwałość. I uwaga druga: Jeśli do decoupage użyliśmy wzorów z papieru, musimy polakierować nasz przedmiot kilkakrotnie (każda warstwa musi porządnie wyschnąć, przed nałożeniem kolejnej), żeby nie wyczuwało się pod palcem brzegu papieru.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: