Ozdoby Wielkanocne – jak zrobić palmy

Ozdoby Wielkanocne – jak zrobić palmy

W Niedzielę Palmową (zwaną jeszcze nie tak dawno Niedzielą Kwietną) idziemy na Msze niosąc w rękach palmy na pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Zwyczaj ten pojawił się w kościele już w XI wieku.

Kiedyś szykowano się na ten dzień bardzo wcześnie, bo już około środy popielcowej, ścinano wierzbowe gałązki i wkładano do wazonu z wodą, by do palmowej Niedzieli mieć już śliczne bazie. Przystrajano je barwinkiem, bukszpanem, cisem, kwiatkami z bibuły i kolorowymi wstążkami.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

W zależności od regionu dominowały różne rodzaje palm wielkanocnych. Dziś najbardziej rozpowszechnione są tak zwane palmy wileńskie uplecione z kolorowych kwiatów i ziół. Kurpiowie do dziś robią palmy gaikowe, czyli pień drzewka oplatają na całej długości zielonymi gałązkami, wrzosem, borówką, rozchodnikiem, kolorowymi wstążkami i papierowymi kwiatami. Góralskie palmy to zwykle tak zwane palmy krzaczaste, czyli kilka witek wierzbowych, wiklinowych lub leszczynowych z czubem z bazi, jedliny, wielobarwnych kwiatów z bibuły i długich wstążek.

Proponuję spróbować zmierzyć się w tym roku z samodzielnym wykonaniem wielkanocnej palmy. Co nam się do tego przyda? – właściwie wszystko co wpadnie w ręce i co potrafimy wykorzystać. Jeśli ktoś nie wysuszył sobie latem rozmaitych ziół i i innych ‚badylków’, a w środę popielcową nie włożył do wazonu gałązek wierzby, ten musi zadowolić się tymi produktami, które uda mu się przed niedzielą palmową kupić. Oczywiście nie każdy da radę wybrać się na bazar, gdzie nabędzie odpowiednie suszki, ale można też poradzić sobie idąc do jakiejkolwiek kwiaciarni i tam zaopatrując się w suche gałązki, kwiatki czy też świeże liście palmowe.

Co mamy, lub co uda nam się kupić, układamy w kolorowe palemki. Liście palmowe (2 sztuki), układamy jeden na drugim i co 5-10 cm przewiązujemy kolorową tasiemką, do której przyczepiamy barwne kwiatki. Łodygi liści obwiązujemy gęsto, raz przy razie, by się wygodnie trzymało.

Suche zioła i kwiaty możemy układać w palmy na kształt powszechnie znanej i lubianej palmy wileńskiej. Pamiętajmy taką palmę układamy od góry. Trzeba ją dość mocno owijać nitką lub wstążką, by żadne źdźbło lub papierowy kwiatek się z niej nie wysypywały.

Zobacz też inne pomysły na ozdoby wielkanocne.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: