Ashwagandha to niewielki krzew, który można spotkać w krajach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie panuje susza. Witania ospała zaadaptowała się do trudnych warunków środowiska, wykształcając własne mechanizmy przystosowawcze. Wytwarza m.in. specjalne substancje, które gromadzi w korzeniu. Zauważono, że wykazują one działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu neutralizują wolne rodniki i nie pozwalają im uszkodzić struktur komórkowych. Ajurweda od wieków korzysta z dobrodziejstw witanii ospałej. Jaka jest najlepsza pora dnia na zażywanie ashwagandhy?
Czym są adaptogeny i jak je odkryto?
Od wieków witanię ospałą stosuje się w sposób intuicyjny w krajach Dalekiego Wschodu. Kilkadziesiąt lat temu jej właściwości zostały potwierdzone naukowo. Dokonali tego botanicy, którzy poszukiwali substancji korzystnie wpływających na wytrzymałość organizmu. Biolodzy zauważyli, że kilkanaście spośród kilku tysięcy gatunków ziół spełnia założenia eksperymentu. Nazwali je adaptogenami, gdyż w łacinie adaptare oznacza przystosowywać. Wspomniana, ściśle wyselekcjonowana, grupa roślin pomaga człowiekowi lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Poza tym suplementując te wyjątkowe zioła, można odzyskać stan wewnętrznej równowagi, który zakłóca m.in. stres. Adaptogeny nie są toksyczne, dlatego ich spożywanie nie niesie ze sobą skutków ubocznych w postaci uzależnienia czy odurzenia.
Eustres i dystres – co je różni?
Wiele osób szuka dziś wsparcia specjalistów, skarżąc się na długotrwały stres, który obniża jakość życia. Jeśli napięcie nerwowe towarzyszy nam tylko przez krótki czas, mobilizuje nas do działania, wyostrza zmysły i pamięć. Dzięki eustresowi przykładamy się do swojej pracy i pilnujemy deadline`ów.
Dystres zaś sprawia, że na nasz organizm długotrwale oddziałuje kortyzol, przez co pogorszeniu ulega nastrój, pamięć i koncentracja. Nasza odporność spada, a ciśnienie krwi wzrasta. Obserwuje się również spowolnienie procesów trawiennych. Wspomniany stan nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Dystres to inaczej stres negatywny, który ma charakter długotrwały i często wynika z zamartwiania się, czyli wyobrażania sobie potencjalnych niebezpieczeństw. Można sobie z nim poradzić poprzez psychoterapię, techniki uważności i suplementację ashwagandhy.
Ashwagandha jako wsparcie funkcji poznawczych
Praca intelektualna wymaga kreatywności, doskonałej pamięci, koncentracji i umiejętności logicznego myślenia. Podczas niej analizujemy różne dane, porównujemy je ze sobą, wyciągamy wnioski i wdrażamy określone działania. Niestety, mocno obciąża nasz mózg, który zużywa spore ilości energii. Wspomniany narząd w końcu ulega przeciążeniu. Ashwagandha wspiera funkcje poznawcze i stanowi nieocenione wsparcie dla pracowników umysłowych. Zaleca się ją także studentom w trakcie przygotowań do egzaminów.
Jaka jest najlepsza pora na zażywanie ashwagandhy?
Zainteresowała Cię ashwagandha? Rano czy na noc – kiedy spożywać suplement z witanią ospałą, aby wspomóc zdrowie i dobre samopoczucie? Zaleca się, aby przez pierwszych 7-10 dni przyjmować ashwagandhę w godzinach porannych. Po ostatnią porcję należy sięgnąć przed 15. Następnie warto obserwować swój organizm i jego reakcje na witanię ospałą.
Niektórzy czują się senni po ashwagandzie, gdyż działa na nich wyciszająco. W takiej sytuacji najlepiej spożywać ją wieczorem. Inni natomiast mają po niej zastrzyk energii, którą mogą spożytkować na pracę i rozwój własnych pasji. W takiej sytuacji zaleca się jej przyjmowanie z rana, aby dodać sobie sił witalnych.
Suplementy z ziołami, w tym z ashwagandhą, mogą wchodzić w interakcje z żywnością. Istnieje również ryzyko, że niektóre składniki pokarmowe osłabią wchłanianie substancji z witanii ospałej. W związku z tym rekomenduje się, aby ashwagandhę spożywać na pół godziny przed lub po posiłku.
Jeśli bierzesz jakiekolwiek leki, suplementy diety itp., skonsultuj przyjmowanie ashwagandhy ze swoim lekarzem. Specjalista oceni, czy takie połączenie niesie ze sobą ryzyko niepożądanych interakcji.
Po więcej informacji zajrzyj na stronę: https://mothersprotect.com/blogs/blog/ashwagandha-kiedy-brac
Leave a Reply