Co powinno nas skłonić do oszczędzania wody? Nie tylko troska o środowisko. Każdy litr wody wlany nierozważnie do kanalizacji obciąża nasz portfel. Dlaczego warto rozsądnie gospodarować wodą – bo to się opłaca.
Woda jest nam niezbędna do picia, do zachowania czystości własnej i wszystkich domowników, jak i otoczenia w którym żyjemy. Nie chodzi o to by nie używać jej wtedy, gdy jest nam potrzebna, tylko, żeby ograniczyć jak najmocniej jej niepotrzebne zużycie. Można to robić na dwa sposoby. Po pierwsze i najważniejsze zmienić nawyki korzystania z wody. Po drugie na miarę swoich możliwości zaopatrzyć się urządzenia i sprzęty, które pomogą nam zmniejszyć zużycie wody.
NAWYKI
- Myjesz zęby lub golisz się – zakręć wodę.
- Zamiast kąpać się w wannie – weź krótki prysznic.
- Jeśli bierzesz prysznic pilnuj czasu. 10 minut pod natryskiem może zużyć tyle wody co kąpiel w wanie.
- Jeśli jednak wolisz kąpiele w wannie, napełnij ją tylko do 1/3 wysokości.
- Drobne śmieci t.j. chusteczki, niedopałki lub martwe owady nie muszą być wrzucane do muszli. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego spuszczania wody w toalecie.
- Napraw cieknące krany lub spłuczkę toaletową.
- Jeśli to możliwe w pralce lub zmywarce używaj programów zużywających mniejszą ilość wody. Uruchamiaj je wtedy, gdy są całkowicie zapełnione.
- Jeśli nie masz zmywarki myj naczynia w misce z ciepłą wodą (lub zakorkowanym zlewie) i płucz pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.
- Nie rozmrażaj mięsa i innych mrożonek w wodzie. Lepiej zostaw je na noc w lodówce, lub rozmróź w mikrofalówce.
INWESTYCJE
- Zainwestuj w baterie z perlatorami lub same nasadki montowane na bateriach. Perlatory mieszają wodę z powietrzem, tak by zmniejszyć zużycie tej pierwszej. Przez minutę ze zwykłej baterii wypływa 10 do 12 litrów wody. Z baterii z perlatorem 7 do 8 litrów.
- Zmień słuchawkę od prysznica na taką z perlatorem.
- Pomyśl o reduktorach przepływu wody. Wkręca się je między wężem słuchawki od prysznica a baterią. Reduktor zmniejsza zużycie wody nawet o 40%.
- Baterie z osobnymi pokrętłami zimnej i ciepłej wody zużywają około 30% więcej wody niż baterie jednouchwytowe. W tych pierwszych ustawianie odpowiedniej temperatury trwa niestety dłużej. Szczyt oszczędności to baterie bezdotykowe – woda leci tylko wtedy, gdy trzymasz ręce pod kranem.
- Spłuczka w toalecie powinna mieć możliwość spuszczenia mniejszej lub większej ilości wody.
- Wybierając pralkę zwróć uwagę na jej zużycie wody. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia, które automatycznie pobierają wodę do prania w zależności od wagi umieszczonych w bębnie rzeczy.
- Rozważ zakup zmywarki. Dostępne na rynku urządzenia umyją brudne naczynia zużywając 6 do 18 litrów wody (w zależności też od tego ile kompletów naczyń mieści się w zmywarce i jak oszczędny jest to sprzęt). Ciężko osiągnąć takie wyniki przy ręcznym myciu naczyń.
Leave a Reply