Gwiazdki, krasnoludki – jak uszyć ozdoby choinkowe z filcu

Gwiazdki, krasnoludki – jak uszyć ozdoby choinkowe z filcu

Lubicie szykować ozdoby na choinkę? Ja bardzo lubię 🙂 Proponuję Wam uszycie filcowych zabawek do powieszenia na świątecznym drzewku.

Co potrzeba do uszycia filcowych ozdób na Boże Narodzenie:

  • miękki filc w różnych kolorach,
  • nożyczki,
  • igła i nitka, lub maszyna do szycia,
  • tasiemka,
  • kolorowe koraliki, 
  • cekiny itp
  • coś do wypchania filcowych zabawek.

Czy te ozdoby potrzebują specjalnego wykroju? – niekoniecznie. Weź z kuchni wykrawaczkę do pierniczków w kształcie gwiazdki i odrysuj jej kształt na filcu. Na jedną ozdobę potrzebujesz dwie filcowe gwiazdki w tym samym kolorze. Wytnij też z innego koloru małe serduszko i przyszyj je ściegiem przez środek do jednej z gwiazdek. Teraz zszyj obie gwiazdki razem, umieszczając na górze pomiędzy gwiazdkami kawałek złożonej tasiemki na zawieszkę. Nie zszywaj gwiazdek do końca, tylko zostaw niewielki otwór na wypchanie.

Do wypchania gwiazdek możesz użyć ociepliny, rajstop pociętych na drobne kawałki lub innych skrawków miękkich materiałów.

Wierzch gwiazdek możesz równie dobrze ozdobić cekinami, guzikami czy własnoręcznym haftem – czyli tak jak lubisz najbardziej.

Podobnie jak gwiazdki, kolorowe krasnoludki też są bajecznie proste do wykonania. Bazą do uszycia krasnoludka jest podłużny łezkowaty kształt. Narysuj na kartce taką łezkę i wytnij ją – będzie Twoim szablonem. Na jednego krasnoludka potrzebujesz dwie łezki. Do jednej z łezek doszywasz kolejno kółeczko (to krasnalkowa buzia), trójkątną bródkę i co jeszcze chcesz – może grzywkę, może wąsiki. Teraz czas na zaznaczenie oczu i ust oraz na doszycie dodatkowych elementów dekoracyjnych takich jak cekiny lub wyszycie delikatnych wzorków.

Gdy wierzch krasnala jest już gotowy, pora zszyć obie części, dodać zawieszkę i oczywiście lekko go wypchać i gotowe.

Dobrze jest zdecydować przed szyciem czy będziemy używać jednego koloru nitki, czy też będziemy ją zmieniać w zależności od koloru filcu, który szyjemy. Jeśli zamierzasz szyć tylko jednym kolorem, nitka będzie gdzieniegdzie ładnie kontrastować z barwą filcu. Jeśli zamierzasz zmieniać kolor nici zaplanuj sobie szycie kilku gwiazdek lub krasnali naraz. Wygodniej przeszyć od razu kilka elementów, niż za każdym razem zmieniać szpulki.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: