Las w słoiku to ładna i ciekawa ozdoba do domu lub mieszkania. Zamknięty ekosystem, który jedyne czego potrzebuje, to wytarcia raz na jakiś czas kurzu ze słoika, by był czysty. Idealny dla osób, które są w stanie zasuszyć nawet kaktusy.
Do zrobienia samodzielnie lasu w słoiku będą potrzebne:
- duży słój z zamknięciem z korka,
- keramzyt,
- żwirek,
- węgiel aktywny,
- ziemia ogrodowa,
- rośliny zielone takie jak paproć czy bluszcz oraz mech (najlepiej kup w kwiaciarni, wiele popularnych gatunków mchu spotykanych w lasach jest pod ochroną),
- opcjonalnie kamienie, kora, muszle lub elementy dekoracyjne wykonane z tworzywa.
Kluczowe w wykonaniu lasu w słoiku jest przygotowanie odpowiedniego, warstwowego podłoża, które zapewni roślinom prawidłowe warunki do życia.
W dużym, czystym słoiku układamy warstwami najpierw keramzyt, na nim sypiemy nieco drobniejszy żwir, a dalej warstwa węgla aktywnego i wreszcie ziemia ogrodowa. W tak przygotowanym podłożu sadzimy rośliny. Ziemię wokół roślin okrywamy mchem. Na koniec, wedle uznania, dodajemy elementy dekoracyjne lub nie 🙂 Pozostaje już tylko wytrzeć delikatnie wnętrze słoika, jeśli je nieco ubrudziliśmy. Teraz delikatnie całość podlewamy i szczelnie zamykamy korkiem. Od tego momentu możemy cieszyć oko obserwując naturalne zmiany i wzrost naszych roślin w słoiku.
Rośliny zamknięte w słoiku tworzą mały, samowystarczalny ekosystem, w który nie trzeba specjalnie ingerować. Warto jednak zwłaszcza na początku przyjrzeć się, czy wlana do środka woda jest dla naszych roślin wystarczająca, więc czy nie mają zbyt sucho lub zbyt mokro. Jeśli stwierdzimy, że niektóre zasadzone przez nas elementy zaczęły pokrywać się pleśnią trzeba otworzyć słoik i pozbyć się ich. Dobrze też potrzymać je nieco bez przykrywki, by nadmiar wody miał szansę odparować. I podobnie gdy zauważymy, że rośliny wysychają, trzeba dolać nieco wody i znów zamknąć. Jest idealnie, gdy kilka dni po zrobieniu lasu w słoiku, rano na wewnętrznych ściankach zaobserwujemy zaparowanie.
Leave a Reply