Szydełkowe wazoniki krok po kroku

Szydełkowe wazoniki krok po kroku

Aby zrobić szydełkowy wazonik, pojemnik na drobiazgi potrzebny jest słoik o dowolnym kształcie, kordonek, nić bawełniana lub włóczka i odpowiednio dobrane do ich grubości szydełko. Na wykonanie ozdobnej ‚koszulki’ nie potrzeba ani szczególnej wprawy w robótkach szydełkowych, ani nawet zbyt wiele czasu, no chyba że wybór padnie na wyjątkowo duży słoik. Jeśli w szydełkowym wazoniku umieścisz świeczkę typu tealight, uzyskasz lampion 😉

Zobacz jak krok po kroku wykonać szydełkową dekorację do Twojego domu, lub miły prezent dla mamy, babci czy koleżanki.

Naszą robótkę zaczynamy od zrobienia podstawy. Dno wyrabiamy oczkami ścisłymi (musi być zwarte i w miarę sztywne), dokładnie pod wymiar dna słoika. Jeśli jest ono okrągłe robimy koło, jeśli kwadratowe – kwadrat.

Gdy rozmiar dna jest już odpowiedni zaczynamy wyrabiane brzegów naokoło słoika. W przypadku dna okrągłego zaczynamy od razu, kwadratowe należy najpierw obrobić naokoło jednym rządkiem oczek ścisłych. Do wyrabiania brzegów używamy zawsze dość rozciągliwych ściegów ażurowych.

Proponuję użycie dwóch najprostszych:

  • ‚kółeczka’ (robimy na przemian trzy oczka łańcuszka i jedno oczko ścisłe; w drugim i kolejnych rzędach oczko ścisłe zaczepiamy na środku pętelki z wyrobionego już łańcuszka) – tak jak na zdjęciu
  • ‚kratki’ (robimy na przemian słupek, oczko łańcuszka i znów słupek, zostawiając pod łańcuszkiem jedno oczko wolne i tak w kółko)

Kiedy już nasza robótka sięga miejsca, gdzie zaczyna się zwężenie, naciągami ją na słoik i resztę pracy wykonujemy na nim. Nie jest to tak niewygodne jak mogłoby się wydawać. Musimy teraz zwęzić naszą ‚koszulkę’ tak, by nie zsunęła się sama ze słoika. Zmniejszamy ilość oczek w rzędzie, a gdy dojdziemy do gwintu słoika wyrabiamy go słupkami, a ostatni rządek oczkami ścisłymi. Koniuszek nitki chowamy delikatnie w robótce i gotowe.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: