Czy każde dziecko musi chodzić do przedszkola?
Pobyt w przedszkolu to zdecydowanie ważny i wartościowy etap w życiu każdego dziecka. To tam często po raz pierwszy wchodzi w interakcję ze swoimi rówieśnikami, uczy się podstaw czytania i pisania, które przygotują je do dalszej nauki w szkole podstawowej, rozwija się fizycznie, umysłowo, społecznie i emocjonalnie. Czy jest jednak konieczne? Czy nauka w przedszkolu jest według polskiego prawa obowiązkowa? Kiedy posłanie dziecka do przedszkola będzie dobrym pomysłem, a kiedy lepiej wstrzymać się ze swoją decyzją?
Czy przedszkole jest obowiązkowe? Najprostsza odpowiedzią na to pytanie będzie: i tak, i nie. Już wyjaśniamy. Jeśli chodzi o obowiązek przedszkolny, to obowiązuje on dzieci w wieku 6 lat. Zadaniem rodzica jest zapisać swojego sześciolatka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole, aby odbyło roczny obowiązek przedszkolny, najczęściej nazywany zerówką. Czy istnieje jednak obowiązek szkolny dla trzylatków, czterolatków, czy obowiązek przedszkolny dla 5-latków? Podstawa prawna określająca, czym jest obowiązek przedszkolny, czyli ustawa z dnia 14 grudnia 2016 roku oraz ustawa z dnia 17 czerwca 1966 roku jasno mówią, że obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego nałożony jest na dzieci kończące w danym roku szósty rok życia.
Trzylatki, czterolatki i pięciolatki mają prawo uczestniczyć w zajęciach w przedszkolu, ale nie jest to obowiązkowe. Na wniosek rodziców dziecko może rozpocząć naukę w szkole podstawowej już w wieku 6 lat. Musi jednak korzystać z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym miałoby ono zacząć naukę w szkole podstawowej oraz musi posiadać opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej wydaną przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Zaświadczenie o spełnianiu obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego rodzic może otrzymać na własny wniosek od dyrektora placówki, do której jego dziecko uczęszczało. Jeśli chodzi o dzieci ze specjalnymi potrzebami kształcenia – mogą być one objęte wychowaniem przedszkolnym nawet, gdy mają już 7 lat. W ich przypadku obowiązek szkolny może być odroczony najpóźniej do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dane dziecko kończy 9 lat.
Dowiedz się więcej na temat edukacji i rozwoju dzieci na https://stawiamnaedukacje.pl
Kiedy posłać dziecko do przedszkola, a kiedy poczekać?
Według polskiego prawa dziecko musi spełnić swój roczny obowiązek przedszkolny, rozpoczyna go jednak w wieku 6 lub 5 lat. Dzieci jednak mogą uczęszczać do przedszkola już po skończeniu 3 lat. Nie jest to obowiązkowe, jednak niesie ze sobą wiele korzyści – pod warunkiem, że nasza pociecha jest na to gotowa. Większość rodziców rzeczywiście decyduje się na posłanie swojego trzylatka do przedszkola, bywa jednak, że ostatecznie kończy się to zawodem, przykrością i wypisaniem dziecka z placówki. Jeśli jako rodzic czujemy, że jeszcze nie czas, by nasz maluszek rozpoczął wychowanie przedszkolne, mamy pełne prawo wstrzymać się z decyzją i poczekać kolejny rok, dwa lub trzy lata. Niektóre dzieci mogą w wieku trzech lat wciąż odczuwać potrzebę obecności mamy i taty w ich życiu, a perspektywa rozdzielenia się z nimi na parę godzin dziennie niezwykle je stresuje, wręcz przeraża. Kontakt z rówieśnikami jest potrzebny do właściwego rozwoju malucha, ale przedszkole nie jest jedynym sposobem na zagwarantowanie mu towarzystwa innych dzieci. Jeśli mamy znajomych lub członków rodziny, którzy również wychowują trzy- lub czterolatka, to nie bójmy się aranżować maluchom spotkań, podczas których pod czujnym okiem rodzica mogą razem się bawić i poznawać.
Dziecko gotowe na pójście do przedszkola będzie w stanie zaakceptować nieobecność rodziców i wykazuje się ciekawością i chęcią samodzielności choćby na rodzinnych spacerach czy podczas zabawy. Ważne jest również, by dziecko potrafiło samo sygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne oraz umieć samodzielnie korzystać z toalety. Na parę miesięcy przed posłaniem malucha do przedszkola warto powoli wdrażać go i nauczyć najpotrzebniejszych umiejętności – samodzielnego posługiwania się łyżką czy widelcem, zakładania i zdejmowania butów i kurtki, zakładania i zdejmowania spodni.
Artykuł sponsorowany
Leave a Reply