Przepis na grzane piwo

Gdy za oknem mróz, ziąb, wiatr lub plucha – nie ma to jak rozgrzać zziębnięte kości za pomocą grzanego piwa. Grzane piwo można przyrządzić w taki na przykład sposób:

Składniki:

  • 0,5 litra piwa
  • cynamon (najlepiej w laskach)
  • goździki
  • gałka muszkatołowa
  • cukier (najlepiej trzcinowy) lub miód do smaku

Piwo wlewamy do rondelka w taki sposób, aby wytworzyło się jak najwięcej piany (w przeciwnym wypadku piana wytworzy się podczas podgrzewania i piwo wykipi). W moździerzu tłuczemy kawałek laski cynamonu oraz kilka goździków. Jeśli nie mamy moździerza, dajemy cynamon w proszku, a od goździków urywamy łebki i rozcieramy je w ręku. Cynamon i goździki wsypujemy do piwa, zeskrobujemy też do środka za pomocą ostrego noża nieco gałki muszkatołowej.

Dodajemy cukier (2-3 łyżeczki) lub miód i mieszamy. Włączamy gaz i ogrzewamy powoli mieszając co jakiś czas. Nie gotujemy! Gdy piwo zacznie wrzeć wyłączamy gaz.

Grzane piwo przed wypiciem najlepiej przecedzić przez sitko, co uchroni nas przed połykaniem kawałków goździków i cynamonu.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Ten post ma jeden komentarz

  1. a czy takie piwko typu perła miodowa byłoby dobre na taki przepis?

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: