Ekologiczny środek czyszczący do kuchni i łazienki

Czy wiesz, że w prawie każdym domu można znaleźć butelkę z substancją, która świetnie nadaje się do utrzymania czystości w kuchni i łazience, a przy tym jest bardzo tania? Ta substancja to ocet spirytusowy. Ocet świetnie radzi sobie z tłuszczem, osadami z mydła, kamieniem, rdzą. Dodatkowo neutralizuje przykre zapachy oraz działa bakteriobójczo. Jest też nieszkodliwy dla środowiska naturalnego i bardzo tani. Jego jedyną wadą jest przykry zapach, który jednak szybko ulatnia się, a do tego jest łatwy do zamaskowania. Oto mój przepis na tani i ekologiczny środek czyszczący o wielkiej mocy.

Będziesz potrzebować:
– 0,5 litra octu spirytusowego 10%
– 20 do 40 kropli zapachowego olejku eterycznego
– kilkanaście kropli nabłyszczacza do zmywarki lub kilka kropli płynu do naczyń
– butelkę z rozpylaczem (na przykład po fabrycznym środku czyszczącym)

Olejek eteryczny kupisz w drogerii lub aptece. Jego głównym zadaniem będzie zamaskowanie zapachu octu, chociaż niektóre z nich (drzewo herbaciane) mają również działanie odkażające. Wybierz dowolny wedle upodobania lub wymieszaj kilka. Dobrze nadają się olejek cytrynowy, sosnowy czy olejek z drzewa herbacianego.

Przygotowanie płynu jest bardzo proste. Do butelki z rozpylaczem wlewamy ocet, olejek eteryczny oraz nabłyszczacz lub płyn do naczyń. Zadaniem nabłyszczacza lub płynu do naczyń jest tylko zmniejszenie napięcia powierzchniowego, by rozpylony ocet nie zbierał się w kroplach, tylko pokrywał całą czyszczoną powierzchnię, więc nie przesadźmy z ilością. Nasz płyn wcale nie musi się pienić.

Zakręcamy butelkę i mieszamy. Gotowe. Stosujemy jak następuje:

Blaty kuchenne, zlewozmywaki i umywalki – spryskujemy, czekamy kilkanaście sekund i czyścimy gąbką. Nasz środek czyszczący poradzi sobie z plamami, tłuszczem oraz osadami z mydła.

Armatura – spryskujemy, czekamy zależnie od ilości kamienia na czyszczonych rzeczach od kilkunastu sekund do kilku minut. W przypadku dużej ilości kamienia można po paru minutach spryskać ponownie. Przecieramy gąbką i dokładnie spłukujemy.

Wanny – spryskujemy, czekamy kilkanaście sekund, czyścimy gąbką i dokładnie spłukujemy.

Uwaga. Środki czyszczące na bazie octu nie nadają się do czyszczenia powierzchni marmurowych ani aluminiowych.

Tomasz Dajczak

Ekonomista z wykształcenia, z zamiłowania człowiek renesansu.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: