Sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w łazience powinno być czysto. Kto nie jest do końca przekonany do tego twierdzenia, niech sobie przypomni wizytę w jakimś dworcowym przybytku dla zdesperowanych podróżnych. Ustalmy, że dom musi się jednak czymś różnić od dworca.

Umywalka

Najlepiej czyścić ją codziennie. Dobrze się tu sprawdzają ściereczki z mikrofibry. Zmocz ściereczkę w ciepłej wodzie, dobrze wyciśnij i przetrzyj dokładnie umywalkę, by usunąć wszelkie osady.

Tą samą szmatką wytrzyj dokładnie baterię. Kamienny osad usuń przy pomocy octu. Jeśli jest dość gruby i oporny na szorowanie (tu sprawdzi się szczoteczka do zębów), weź kilka wacików kosmetycznych, nasącz je octem i obłóż nimi baterię. Zostaw waciki na godzinę, a jeśli potrzeba nawet na noc.

Korzystając z umywalki pamiętaj by za każdym razem przetrzeć baterię suchą szmatką usuwając wszelkie zachlapania. To niewielki wysiłek, a Twoja umywalka wiele na tym zyska – lśniąca bateria umywalkowa to przecież ładny widok. Nie zapomnij też o czyszczeniu przedmiotów stojących wokół umywalki – mydelniczki, kubeczków na szczotki do zębów itp

Wanna

Również w wypadku wanny dobrze sprawdza się zasada, że lepie jest ją czyścić po, a nie przed użyciem. Powstająca podczas kąpieli para wodna ułatwia mycie wanny, jak i znajdujących się wokół kafelków.

Do mycia wanny dobrze nadaje się uniwersalny płyn do mycia Anthei Turner. Używam go od dawna – rzeczywiście jest uniwersalny i skuteczny.

Przepis na uniwersalny płyn do mycia Anthei Turner:

  • 2 szklanki wody,
  • 2 łyżki octu,
  • 2 łyżeczki boraksu,
  • kilka kropli olejku lawendowego i kilka kropli olejku z drzewa
  • herbacianego.

Płyn najlepiej przygotować w spryskiwaczu do kwiatów. Pamiętaj, że mleczka czyszczące możesz używać tylko do wanny emaliowanej. Dla wanny akrylowej bezpieczniejszą metodą jest użycie pasty z sody oczyszczonej i wody.

W przypadku osadu z kamienia należy użyć octu.

Prysznic

Drzwi do kabiny prysznicowej czyścimy wodą z octem, po czym wycieramy do sucha ściereczką. Najlepiej jeśli drzwi zostaną wytarte po każdym użyciu – nie będą powstawać brzydkie zacieki.

Zasłonkę prysznicową należy często prać. Włóż ją do pralki z kilkoma ręcznikami i wypierz – ręczniki pomogą w usunięciu osadów z mydła.

Jeśli Twoja zasłonka nie może być prana w pralce, wypierz ją w wannie napełnionej ciepłą wodą z dodatkiem proszku do prania.

Plamy z pleśni na zasłonce można usunąć pastą z sody oczyszczonej i wody.

Końcówka prysznica ma tendencje do pokrywania się kamiennym osadem. Pozbędziesz się go mocząc go przez godzinę w wodzie pól na pół z octem.

Kafelki

Po skorzystaniu z prysznica mokre kafelki dobrze jest osuszyć, by nie powstawały na nich zacieki. Dobrze się tu sprawdza plastikowa wycieraczka do szyb, która łatwo zbierze wodę.

Do mycia nadaje się wyśmienicie uniwersalny płyn czyszczący Anhtei Turner.

Zabrudzenia na fugach łatwo usuniesz pastą z sody oczyszczonej przy pomocy szczoteczki do zębów.

Zarówno kafelki jak i fugi bardzo dobrze czyści się przy pomocy urządzenia do czyszczenia parą. Mocny strumień pary rozpuszcza brud i z łatwością go usuwa, nawet z trudno dostępnych miejsc.

Lustro

Lustro to jedna z tych rzeczy na które w pierwszej chwili zwracamy uwagę wchodząc do łazienki, warto więc by było czyste. Lustra czyścimy wodą z octem zmieszaną w proporcjach 10:1.

Po gorącej kąpieli zaparowane lustro można szybko osuszyć dmuchając ciepłym powietrzem z suszarki do włosów.

Toaleta

Do mycia muszli klozetowej potrzebne są gumowe rękawiczki, ręczniki papierowe i płyn do mycia toalet. Zużyte ręczniki wyrzucaj do kosza na śmieci, by nie zatkać muszli.

Deskę, spłuczkę i zewnętrzną stronę muszli klozetowej można umyć uniwersalnym płynem do czyszczenia Anthei Turner. Pamiętaj zwłaszcza o czyszczeniu spłuczki.

Do czyszczenia muszli przydadzą się też:

  • tabletki do czyszczenia protez (wrzuć i zostaw na noc, rano spłucz wodę),
  • cola (wlej szklankę coli, zostaw na godzinę – zlikwiduje osad i plamy),
  • soda oczyszczona (raz w tygodniu wsyp do muszli szklankę sody oczyszczonej i spuść wodę – pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów i unikniesz zapchania rur).Podłoga

Trzeba ją regularnie zamiatać/odkurzać oraz myć, zwłaszcza wokół toalety.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: