Chustecznik szydełkowy na Dzień Matki

Chustecznik szydełkowy na Dzień Matki

Warto pokusić się o wykonanie na szydełku prostego opakowania na pudełko chusteczek higienicznych. Robótkę wykonuje się przy pomocy samych słupków, więc poradzi z nią sobie nawet osoba stawiająca dopiero pierwsze kroki w szydełkowaniu.

Mój chustecznik wykonałam dla niskiego pudełka przy użyciu dwóch kolorów włóczki, szydełkiem 1,75 mm.

Chustecznik powstał z długiego prostokąta o boku szerokim na 60 oczek i długim na 53 rzędy (boki powstają w drugiej kolejności).

  • na początek robimy łańcuszek z 60 oczek + 1 oczko dodatkowe (zamarkujemy nim pierwszy słupek)
  • 1 rząd – wkuwamy w drugie oczko licząc od szydełka i przerabiamy dalej 59 słupków
  • 2-18 rząd – przerabiamy samymi słupkami (za pierwszy słupek w każdym rzędzie przerabiamy dwa oczka łańcuszka i wkuwamy się dopiero nad drugim oczkiem z poprzedniego rzędu)
  • 19 rząd – 2 oczka łańcuszka i wkuwamy ponad przedostatnim słupkiem poprzedniego rzędu, przerabiając dalej kolejno 11 słupków, 37 oczek łańcuszka (zostawiając pod nimi 37 kolejnych oczek z poprzedniego rzędu – powstaje w ten sposób otwór do wyciągania chusteczek) i dalej 12 słupków
  • 20-53 rząd – same słupki

Na boki pudełka składają się dwa prostokąty szerokie na 35 słupków i wysokie na 9 rzędów. Można je zrobić osobno, a następnie przyszyć do głównej części, lub przerabiać od razu łącząc wszystkie części razem – jak komu wygodniej. Boki przytwierdzamy do reszty, tak by pozostawić otwór na wsuwanie pudełka z chusteczkami, tak jak na zdjęciu poniżej.

By otwór do wsuwania pudełka się zbytnio nie naciągał warto obrobić go naokoło półsłupkami, Przy okazji wyrabiając w odpowiednich miejscach dziurki na guziczki do zamykania chustecznika. Po przyszyciu guziczków chustecznik jest gotowy do użycia 🙂

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz