Wielkanocne koszyczki z ciasta

Wielkanocne koszyczki z ciasta

Wielkanocny koszyczek nie musi być wiklinowy. Można go zrobić koszyczek na szydełku, można też z ciasta… Jak? Zobacz i przeczytaj.

Ciasto:

  • 1 kg mąki,
  • 2 jajka,
  • szczypta soli,
  • 1 białko,
  • ciepła woda.

Zagniatamy ciasto twarde jak na makaron, ciepłej wody dodajemy „ile ciasto zabierze”. Z takiej masy możemy przyrządzić różności według swojej fantazji i pomysłu. Można wykonać z niego ozdoby wielkanocne, takie jak wykonały dzieci ze świetlicy.

OZDOBNE WARKOCZE: Z wałeczków ciasta uformować warkocz. Po wypieczeniu pięknie ozdobić i ofiarować kochanej osobie lub cieszyć oczy przy wielkanocnym stole i wysłuchiwać zachwytów rodziny nad zdolnościami naszych rąk.

KOSZYCZEK BEZ RĄCZKI: Z wałeczków ciasta uformować koszyczek na natłuszczonym naczyniu żaroodpornym odwróconym do góry dnem. Po wypieczeniu odwrócić i napełnić jajkami, słodkościami lub po prostu zwykłym siankiem z kurczakami.

KOSZYCZEK Z RĄCZKĄ: Z drutu wykonać konstrukcję koszyczka z rączką. Z wałeczków ciasta uformować dno koszyka, na wierzch położyć upleciony warkocz. Rączkę owinąć wałeczkiem ciasta.

Wszystkie wyroby kładziemy na blasze posmarowanej tłuszczem. Smarujemy rozmąconym białkiem jajka. Pieczemy w piekarniku do zarumienienia. Produkty nie są jadalne ze względu na brak miękkości. Ale uczta dla oczu jest pyszna, prawda?

Prace wykonały dzieci ze świetlicy SP 18 w Tychach pod kierunkiem mgr Bożeny Saczek i mgr Elżbiety Daniel.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: