Jak zrobić motylka na szydełku

Jak zrobić motylka na szydełku

Poznaj prosty wzór na szydełkowego motylka. W kilka chwil wyczarujesz na szydełku takie kolorowe motylki z resztek włóczki. Możesz ozdobić nimi wiele rzeczy: torebki, etui na klucze, dziewczęce gumki do włosów, sweterek lub co tylko chcesz.

Tułów: na początek robimy łańcuszek składający się z 10 oczek.

Wkuwamy szydełko w drugie oczko i przerabiamy nasz łańcuszek dookoła, wbijając szydełko kolejno w połówki oczek po jednej stronie, na szczycie tułowia dodajemy 1 oczko łańcuszka i przerabiamy po drugiej stronie w pozostałych połówkach oczek z poprzedniego rzędu. Tułów kończymy oczkiem ścisłym na górze tułowia.

Skrzydełka: Zmieniamy kolor nitki. Przerabiamy 12 oczek łańcuszka i mocujemy w połowie tułowia 1 półsłupkiem. Dalej 8 oczek łańcuszka i 1 oczko ścisłe na dole tułowia. I z powrotem do góry: 8 oczek łańcuszka, półsłupek w połowie i 12 oczek łańcuszka i przymocowane na szczycie tułowia 1 oczkiem ścisłym.

Wypełnienie skrzydełek. Na pierwszej pętelce robimy kolejno: 3 półsłupki, 3 słupki, 3 słupki podwójnie nawinięte, 3 słupki, 3 półsłupki. I drugi „płatek” skrzydełka: 2 półsłupki, 2 słupki, 2 słupki podwójnie nawinięte, 2 słupki i 2 półsłupki. Na dole tułowia mocujemy 1 oczkiem ścisłym i przerabiamy do góry pozostałe płatki tak samo, tylko w odwrotnej kolejności.

Zmieniamy kolor nitki. Przerabiamy skrzydełka dookoła według następującego schematu: 1 półsłupek, 2 półsłupki w jedno oczko, 1 półsłupek, 2 półsłupki w jedno oczko itd. Zbliżając się do zagłębień między skrzydełkami przerabiamy pojedyncze półsłupki a w samiusieńkim zagłębieniu przerabiamy 2 oczka razem.

Głowa i czułki: Z koloru użytego do zrobienia tułowia robimy łańcuszek z 8 oczek, a dalej przerabiamy w kształcie półkola głowę z 3-4 półsłupków na szczycie skrzydełek i kończymy wykonaniem drugiego czułka z 8 oczek łańcuszka.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: