Kurs koronki frywolitkowej

Kurs koronki frywolitkowej

Kiedy ogląda się koronki frywolitkowe nie sposób się nie zachwycać. Delikatne w wyglądzie, a jednocześnie dość mocne wzory składające się z niezliczonej ilości kółeczek i łuczków ozdobione na brzegach pętelkami pikotek tworzą niepowtarzalne kołnierzyki, serwetki, aplikacje na bluzki czy też biżuterię.

Kiedy pierwszy raz oglądałam frywolitki po raz pierwszy obawiałam się, że nigdy nie będę w stanie opanować tej techniki, gdyż wydała mi się bardzo skomplikowana. Nie miałam jednak racji 🙂 Frywolitki okazały się jednak nie takie trudne, więc chętnie podzielę się teraz moją wiedzą z innymi 🙂

Frywolitki – podstawowe przybory czółenko i kordonek

Frywolitki zmuszają nas do posiadania niezbędnych przyborów: przede wszystkim czółenka i kordonka. Przyda się też cienkie szydełko, do łączenia ze sobą kółeczek. Niektóre czółenka mają je zamocowane na jednym z końców, lecz są osoby uważające, że szydełko w takim miejscu bardziej przeszkadza niż pomaga przy wiązaniu supełków. Same musicie zadecydować, jakie czółenko jest dla Was najwygodniejsze.

Pierwszą i podstawową rzecz, którą musicie opanować jest wiązanie frywolitkowe. Aby je wykonać musicie odwinąć nieco nitki z czółenka, schwycić jej koniec pomiędzy kciuk i palec wskazujący lewej ręki, owinąć nitkę wokół lekko rozczapirzonych palców, tak by poprowadzić je znów pomiędzy palcami kciukiem i wskazującym (ponad nitką którą już w nich trzymacie), tak jak na rysunku poniżej.

Frywolitki – jak wiązać węzełek lewy

Wiązanie frywolitkowe powstaje z nici tworzącej (ta część kordonka, owinięta wokół palców lewej ręki) na nici nawiniętej na czółenko (zwanej nicią roboczą lub nośną). Pojedyncze wiązanie frywolitkowe tworzą dwa węzełki: lewy i prawy (rysunek powyżej pokazuje jak wiązać węzełek lewy – nić roboczą prowadzimy ponad tworzącą, przewlekamy czółenko pod nitką pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym). Uwaga nie zaciągamy go, ponieważ węzełek musi „przeskoczyć” z nici tworzącej na roboczą. Jak to zrobić? Proste – trzeba rozluźnić nieco palce lewej ręki, by nić tworząca nie była napięta i naprężyć nić roboczą. Supełek „przeskoczy” tak jak na rysunku poniżej i gotowe.

Frywolitki – węzełek przeskakuje z nici tworzącej na roboczą

Teraz czas na węzełek prawy. Wiążemy go tak jak pokazuje rysunek poniżej (nić robocza ma wisieć swobodnie, a czółenko przekładamy ponad nicią tworzącą). Podobnie jak węzełek lewy musi on przeskoczyć z nici tworzącej na roboczą.

Frywolitki – jak wiązać węzełek prawy

Jeżeli supełki prawy i lewy są zawiązane poprawnie, wiązanie frywolitkowe będzie ślizgać się po nici roboczej, co umożliwi nam tworzenie dowolnie dużego kółeczka.

Skoro potrafimy już wiązać frywolitkowe supełki, czas wykorzystać tą wiedzę do podstawowych wzorów.

Frywolitki – łuczki

Łuczki, takie jak te na zdjęciu powyżej tworzone są jak następuje: wiążemy kolejno 15 węzełków frywolitkowych i zaciągamy nić ale nie do końca, tak by powstał właśnie łuczek.

Frywolitki – kółeczka

Jeśli nić zaciągniemy do końca zamiast łuczków powstaną nam kółeczka (jak na zdjęciu powyżej).

Frywolitki – wiązanie frywolitkowe, pikotki i łączenie łuczków przez pikotki

Kolejne rysunki pokazują obrazowo dalsze elementy techniki frywolitkowej, zwanej też haftem czółenkowym:

rys.1 – wiązanie frywolitkowe (supełek lewy i prawy)

rys.2 – jak powstają pikotki (takie przerwy pomiędzy poszczególnymi supełkami, które po zaciągnięciu tworzą taką właśnie wystającą pikotkę)

rys.3 – i do czego prócz ozdoby służą nam pikotki – do łączenia ze sobą poszczególnych kółeczek i łuczków przy pomocy ruchomego połączenia (jeśli wykonamy je poprawnie, tak jak pokazane na rysunku tworzony dalej wzór dalej pozostanie elastyczny, to znaczy będzie go można dowolnie poszerzać); do przewleczenia nici roboczej przez pikotkę będzie nam potrzebne cienkie szydełko

Z tą wiedzą możemy już brać się za tworzenie pierwszych najprostszych koronek i obszywanie nimi chusteczek i serwetek. Proponuję dla wprawy wykonanie łuczków lub kółeczek ozdobionych na szczycie trzema pikotkami i doszycie ich do bawełnianej białej serwetki. Będzie wyglądać bardzo ładnie.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: