wg. 'Gospodyni doskonałej’ wydanej w Poznaniu 1889 roku nakładem Fr. Chocieszyńskiego.
Mazurki zwyczajne
Ciasto takie jak na placki, rozciąga się cienko na ćwiartkach opłatka, posypuje się rodzenkami, migdałami tłuczonemi, lub kruszonką z mąki z masłem i cukrem, i położywszy na blachy, wsuwa się je do pieca niezbyt gorącego.
Mazurek, królewski zwany
Funt masła przemytego ucierać w donicy dopóki nie zbieleje, wsypać w to funt pięknej, dobrze wysuszonej mąki, i wbijać po jednym, 10 jaj, ciągle mocno ucierając, dodać pół funta cukru, garść dobrze usiekanych migdałów słodkich i kilka gorzkich. Gdy się tę masę dokładnie utrze, wlać ją do formy kwadratowej, podłużnej, z grubego papieru zrobionej, wysmarowanej masłem i tartą bułką wysypanej, i wstawić d pieca niezbyt gorącego. Można w piecu trzymać tę masę kilka godzin, aby nie tylko się upiekła, ale i podsuszyła.
Mazurek w wodzie zimnej się ruszający
Mleka ciepłego i żółtek bierze się po pół kwarty. Drożdży dwie łyżki, do tego dodać półtrzecia funta mąki suchej i kwaterkę masła sklarowanego i to ciasto ubijać, jak najlepiej, tak żeby od rąk odchodziło. Wtenczas włożyć je w serwetę, masłem wysmarowaną, lekko w niej ciasto zawiązać, aby gdzie rość miało i wrzucić do cebra ze zimną wodą, na całą noc. Gdy wypłynie na wierzch, nazajutrz raniutko, wyjąć z serwety, od której odstawać całkiem powinno, wyrobić je, dodając kubek cukru i zostawić pod nakryciem na stolnicy, aż się znów ruszy cokolwiek, co mniej więcej w godzinę nastąpi. Wtenczas rozwałkować to ciasto cieniuteńko i na papierze, na blaszce rozłożonym, wsadzać do pieca niezbyt mocno opalonego. Wyjęte z pieca, lukruje się cukrem, z białkiem ubitym.
Dawne jednostki miary:
- Funt – jednostka wagi równa około 500 g.
- Kwarta – jednostka pojemności dla cieczy i ciał sypkich, równa 1 l.
- Kwaterka – 1/4 l.
Leave a Reply