Przepis na chleb pszenno-żytni ze słonecznikiem

Wielu zastanawia się po co w dzisiejszych czasach piec w domu samemu chleb, skoro wystarczy udać się do pobliskiego sklepu i bez problemu go kupić. Na upieczenie chleba w domu trzeba poświęcić sporo czasu i wysiłku, ale uważam że efekt jest tego wart. Piekąc chleb w domu dostajemy pachnący i cieplutki bochenek kiedy tylko chcemy nie martwiąc się o godziny dostaw z piekarni. Dodajemy takie dodatki jaki nam najbardziej smakują (nie tylko słonecznik, ale i ziarenka dyni, siemienia lnianego, sezamu, zioła, otręby, orzechy lub rodzynki).

Składniki:

  • 400 ml wody
  • 500 g mąki pszennej
  • 150 g mąki żytniej
  • 2 łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki cukru
  • 2 łyżki oliwy
  • 1 opakowanie drożdży instant
  • ⅓ szkl. ziarenek słonecznika

Z podanych składników zagnieść porządnie ciasto tak, by uzyskać gładką konsystencję i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około pół godziny. Po półgodzinie dodać ziaren słonecznika i znów dokładnie wyrobić i odstawić by rosło w ciepłym miejscu przez kolejne pół godziny. Po upływie tego czasu ciasto znów wyrabiamy, wkładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i znów odkładamy na pół godziny do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200°C na około 45 minut. Gorący chleb wyjmujemy z blaszki i zawijamy w płócienną ściereczkę, by ostygł.

Sekret udanego chleba tkwi nie tylko w recepturze, ale również w tym, ile razy ciasto wyrabiamy i jak długo pomiędzy tymi wyrobieniami pozwolimy mu wyrastać. Dlatego warto trzymać się podanego przez mnie orientacyjnego czasu przeznaczonego na rośnięcie ciasta.

Przepis nadaje się również do stosowania w maszynkach do pieczenia chleba. Używając maszynki ustaw program podstawowy, wagę bochenka na 1000g, a stopień spieczenia na średni.

Zobacz też inne przepisy na chleb.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: