Gołąbki to jedna z tradycyjnych polskich potraw na Boże Narodzenie. Nasza wigilia nie powinna się bez niego obejść.
Składniki:
- główka kapusty
- 400g ryżu
- 4 cebule
- 20g suszonych grzybów
- oliwa do smażenia
- sol i pieprz do smaku
- koncentrat lub przecier pomidorowy
Wieczorem, dzień przed robieniem gołąbków namaczamy w garnku z wodą suszone grzyby. Rano gotujemy je do miękkości.
Duży garnek (taki do którego zmieści się cala główka kapusty) w 1/2 napełniamy wodą , solimy i doprowadzamy do wrzenia. Kapustę oczyszczoną z wierzchnich liść płuczemy pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka (głąbem do góry) tak, aby możliwie jak największa jej część była zanurzona. W kapuściany kaczan wbijamy widelec o ostrych zębach, którym unieruchomimy kapustę. Nożem odcinamy kapuściany liść u samej nasady i delikatnie oddzielamy go od główki. Niech chwilę popływa w gotującej się wciąż na małym ogniu wodzie, a my w tym czasie robimy to samo z kolejnym liściem. Sparzone liście układamy jeden na drugim na talerzu wypukłą stroną ku górze, by ociekły z wody i wystygły.
Gotujemy ryż, smażymy cebulę i siekamy gotowane grzyby. Mieszamy razem, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Z kapuścianych liści odcinamy delikatnie największe zgrubienia, tak by nie przedziurawić ich. Na tak przygotowane liście nakładamy farsz i zawijamy (najpierw składamy do środka dwa przeciwległe boki a później zwijamy w rulon).
Gołąbki układamy w naczyniu na jednym z wierzchnich liści. Najlepiej nadają się na pieczenie gołąbków naczynia żaroodporne, kamionkowe lub całe z metalu (bez ebonitu). Gdy garnek jest pełen gołąbków solimy je lekko z wierzchu i dajemy na wierzch trochę koncentratu lub przecieru pomidorowego, aby liście się nie rozgotowały. Zalewamy gołąbki wodą do połowy wysokości garnka, przykrywamy kolejnym kapuścianym liściem i wkładamy do gorącego piekarnika na około godzinę.
Leave a Reply