Przepis na konfitury z wiśni

Choć przetwory z owoców są łatwo dostępne we wszystkich sklepach, każdy chyba przyzna, że nie ma nic lepszego niż domowe przetwory. Warto poświęcić nieco czasu i usmażyć domowe konfitury z wiśni, by móc zachwycać się ich smakiem przy popołudniowej herbatce.

Proporcje: 

  • na 1 kg wiśni bez pestek potrzeba syropu z 1,5 kg cukru i 0,5 l wody
  • na 1 kg wiśni z pestkami syrop z 1,2 kg cukru i 0,4 l wody

Na konfitury bierze się tylko najlepsze owoce: dojrzałe, świeże i oczywiście nierobaczywe… Wiśnie płuczemy dokładnie i czyścimy (najlepiej wydrylować je z pestek, ale jak ktoś bardzo tego nie chce może użyć też owoce z pestkami, ale wtedy powinien każdy owoc lekko ponakłuwać).

Z podanej ilości wody i cukru gotujemy syrop i do jeszcze gorącego wkładamy powoli owoce. Konfitury smażymy w płytkich i szerokich garnkach na małym ogniu, starając się nie doprowadzać ich do wrzenia. W czasie smażenia konfitur w sumie nie powinno się mieszać, tylko delikatnie kolistym ruchem potrząsać rondlem. Najlepiej jest gotować konfitury w kilku etapach, podgrzewać je przez pewien czas, przestudzać i znów podgrzewać. Te etapy powtarza się 3-5 razy. Smażenie konfitur trwa póki owoce nie staną się szkliste, błyszczące niemal półprzezroczyste. Po ostatnim podgrzewaniu zbieramy pianę z konfitur i przekładamy je do czystych wyparzonych słoików.

Dobrze wysmażone wiśnie powinny utrzymywać się w całej masie syropu, a nie podpływać ku górze. Syrop powinien być klarowny.

Aleksandra Dajczak

Twórca portalu kuradomowa.com, bibliotekarz, webmaster i twórca biżuterii z zamiłowaniem do gotowania oraz rzemiosł różnych.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: