Tutaj znajdziecie kilka przepisów na proste pasty, lub sałatki kanapkowe. Podane składniki można zamieniać na bardziej dietetyczne, np. twarożek śmietankowy na twaróg chudy zmiksowany z jogurtem naturalnym, majonez na jogurt naturalny, ser żółty na dietetyczny ser żółty itp. Wszystko zależy od Waszych preferencji, stanu zdrowia i zwyczajów żywieniowych.
Samodzielnie wykonane pasty z twarogów z pewnością są zdrowsze od produktów gotowych, pamiętaj jednak że należy je przygotować tuż przed posiłkiem i najlepiej zużyć od razu w całości. Produkty, z których są wykonywane mają krótkie terminy ważności, a połączone razem mogą zepsuć się jeszcze szybciej.
PASTA JAJECZNA Z OGÓRKIEM
- 2 jajka ugotowane na twardo,
- 1 mały ogórek kiszony (dla starszych dzieci może być konserwowy),
- ćwiartka cebuli,
- majonez lub jogurt naturalny,
- sól.
Jajka zetrzeć na drobnej tarce lub zmielić w maszynce, ogórka obrać i również zetrzeć na tarce, ćwiartkę cebulki pokroić w drobną kostkę (dla bardziej wybrednych dzieci – również można zetrzeć). Posolić i dodać dużą łyżkę majonezu lub jogurtu naturalnego, wymieszać aby wszystkie składniki połączyły się w gładką pastę. Dla alergików: można użyć jajek przepiórczych oraz mleka kokosowego, zamiast jaj kurzych oraz majonezu. Trzeba jednak pamiętać, że mleko kokosowe, które zazwyczaj możemy kupić w puszce, ma krótki okres trwałości po otwarciu pojemnika (szybko jełczeje).
PASTA POMIDOROWA Z TWAROŻKU ŚMIETANKOWEGO
Pastę chętnie jedzą dzieci, można w niej „przemycić” cebulę oraz czosnek, zwykle niechętnie jedzone przez dzieci.
- 250 dag twarogu śmietankowego,
- 1 czubata łyżeczka koncentratu pomidorowego,
- ćwierć cebulki,
- sól,
- pieprz,
- pół ząbka czosnku (opcjonalnie).
Umieścić twarożek w misce, dodać koncentrat pomidorowy. Cebulkę pokroić w drobną kostkę lub zetrzeć na drobnej tarce (można też zmiażdżyć w prasce do czosnku). Pół ząbka czosnku wycisnąć przez praskę lub pokroić bardzo drobno i zmiażdżyć. Składniki osolić i lekko popieprzyć. Wymieszać gniotąc widelcem. Jeżeli twarożek był suchy można dodać odrobinę masła lub śmietany i ponownie wymieszać. W razie potrzeby zmiksować.
SAŁATKA/PASTA Z SZYNKĄ DROBIOWĄ I SEREM ŻÓŁTYM
Raz na jakiś czas, zamiast podawać Twojemu niejadkowi zwykłą kanapkę z wędliną, na którą z może kręcić nosem, możesz zrobić sałatkę/pastę, w której znajdzie się więcej składników.
- 2 plastry sera żółtego, polecam Goudę,
- 4 plastry delikatnej szynki drobiowej,
- 1 ogórek kiszony/konserwowy,
- ćwierć cebulki,
- majonez.
Ogórka obrać i pokroić w drobną kostkę, wszystkie pozostałe składniki pokroić w drobną kostkę. Dodać łyżkę majonezu, wymieszać. Podawać na kanapkach, jak pastę.
SAŁATKA/PASTA Z SZYNKĄ DROBIOWĄ I POMIDOREM
Poniżej kolejny sposób na „przemycenie” małemu niejadkowi często nie lubianych składników, tym razem: pomidora oraz cebuli.
- 4 plastry delikatnej szynki drobiowej,
- 1 średni pomidor,
- ćwierć cebulki,
- majonez lub jogurt naturalny,
- sól.
Szynkę oraz cebulkę pokroić w drobną kostkę. Pomidora obrać i wyjąć pestki. Miąższ pokroić w drobną kostkę, lekko odsączyć sok. Odrobinę osolić, dodać łyżkę majonezu lub jogurtu naturalnego, wymieszać. Podawać na kanapkach, jak pastę.
TWAROŻEK CZOSNKOWO-KOPERKOWY
- 250 dag twarogu śmietankowego,
- 1 ząbek czosnku,
- 2-3 gałązki koperku,
- sól.
W misce umieścić twaróg, czosnek wyciśnięty praską lub poszatkowany oraz poszatkowane gałązki kopru. Osolić. Całość dokładnie zmiksować. Jeżeli twaróg jest zbyt suchy można dodać odrobinę masła lub śmietany. Pamiętaj: koper przed zmiksowaniem powinien zostać w miarę drobno poszatkowany, w przeciwnym razie w Twojej paście mogą pozostać ciągnące się włókna z łodyg.
TWAROŻEK OGÓRKOWY
- 250 dag twarogu śmietankowego,
- pół ząbka czosnku,
- 1 gałązka koperku,
- 1 duży ogórek konserwowy (lub 2 małe),
- sól.
W misce umieścić twaróg, czosnek wyciśnięty praską lub poszatkowany oraz poszatkowane gałązki kopru. Osolić. Ogórka zetrzeć na drobnej tarce i dodać do pozostałych składników. Całość dokładnie zmiksować. Jeżeli twaróg jest zbyt suchy można dodać odrobinę masła lub śmietany.
Pamiętaj: koper przed zmiksowaniem powinien zostać w miarę drobno poszatkowany, w przeciwnym razie w Twojej paście mogą pozostać ciągnące się włókna z łodyg.
Leave a Reply