Planowanie jadłospisu
W większości rozwiniętych krajów świata wyrzuca się za dużo jedzenia. W skrajnych przypadkach może to być nawet kilkadziesiąt procent kupowanych artykułów spożywczych. Nawet zaś jeśli w Twoim domu nie ma aż takiego marnotrawstwa, to zapewne nie raz zdarzyło Ci się wyrzucić zeschnięty ser, spleśniały jogurt czy zapomnianą w kącie lodówki wędlinę. Dlatego unikając marnotrawstwa jedzenia oszczędzisz zapewne od kilku do kilkunastu procent swoich wydatków na artykuły spożywcze.
Podstawowym warunkiem uniknięcia marnotrawstwa jest sporządzenie jadłospisu na co najmniej tydzień na przód. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć co i w jakiej ilości będziesz potrzebować do przyrządzania posiłków. Jadłospis skonfrontowany z zawartością lodówki, szafek kuchennych i spiżarni pomoże Ci ułożyć listę zakupów. Następnie zaś będzie podstawą do planowego zużywania posiadanych zapasów, dzięki czemu unikniesz wyrzucania zapomnianego, zepsutego jedzenia.
Jak zatem zrobić jadłospis? Otóż nie jest to niczym szczególnie trudnym. Rozrysuj sobie na kartce tabelkę, w której główce będą poszczególne dni tygodnia (poniedziałek, wtorek etc.), a w boczku kolejne posiłki (śniadanie, II śniadanie, obiad etc.).
Planowanie jadłospisu zacznij od obiadowego dania głównego, i rób to na dużym poziomie ogólności (pieczeń z wieprzowiny, ryba smażona, kopytka). Następnie dobierz do tego odpowiednie zupy (rosół, pomidorowa). Obejrzyj taki zgrubny jadłospis obiadowy i upewnij się że jest urozmaicony, logiczny i oszczędny (na przykład mięso drobiowe z rosołu można wykorzystać następnego dnia do zrobienia krokietów). Pamiętaj, że w piątki katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa (w tym również od zup na mięsnym wywarze). Gdy wszystko „trzyma się kupy” następuje moment uszczegółowienia obiadu (na przykład pieczeń z karkówki z kaszą gryczaną i sosem myśliwskim, surówka z kiszonej kapusty + zupa pomidorowa z kukurydzą).
Po zaplanowaniu obiadów dobierz śniadania i kolacje. Można je zaplanować z grubsza (płatki śniadaniowe, wędlina, jajka), lub bardziej szczegółowo (zwłaszcza gdy mamy często w zwyczaju podawać te posiłki na ciepło) oraz śniadania i podwieczorki. Pamiętaj, by posiłki były urozmaicone, dbamy o obfitość warzyw i owoców.
Mając gotowy jadłospis, dysponujesz podstawą do przygotowania listy zakupów…
Leave a Reply