Jak zaplanować zakupy

Jak zaplanować zakupy

Przygotowanie listy zakupów

Mając gotowy jadłospis, dysponujesz podstawą do przygotowania listy zakupów. Przeanalizuj poszczególne dni pod kątem potrzebnych produktów i porównaj z zawartością lodówki, szafek kuchennych i spiżarni. Brakujące artykuły zapisz na liście zakupów (koniecznie z ilościami). Jeśli masz zwyczaj robienia zakupów w dyskoncie lub hipermarkecie ? stwórz jedną listę. Jeśli korzystasz ze sklepików osiedlowych, wygodniej Ci będzie zrobić osobną listę do spożywczego, osobną do warzywniaka, osobną do mięsnego itp.

Gdy zamierzasz zrobić zakupy w dużym sklepie samoobsługowym pamiętaj o tym, by uzupełnić listę zakupów o kosmetyki, środki czyszczące i higieniczne oraz posobne artykuły. Ponieważ zazwyczaj regularnie korzystamy z podobnych artykułów, najlepszą metodą jest zrobienie sobie listy kontrolnej zawierającej wszystkie regularnie używane artykuły (od chusteczek jednorazowych i papieru toaletowego do proszków do prania i szamponu do włosów). Wystarczy obejrzeć takiego „gotowca”, porównać z zapasami i wpisać na listę wszystkie artykuły, które skończyły się lub skończą w ciągu najbliższego tygodnia.

Lista zakupów może mieć różne postacie.

Najbardziej popularna jest tradycyjna, w postaci kartki z wypisanymi potrzebnymi artykułami. Wymaga ona zaznaczania lub wykreślania kupionych artykułów, lub wydzierania znaków na marginesie. Podstawową wadą takiej listy jest łatwość przeoczenia zaplanowanych artykułów (i zależnie od tego kiedy zauważymy ten fakt, krążenie po sklepie lub dodatkowe zakupy w tygodniu).

Bardziej zaawansowana jest lista w postaci „gotowca”, zawierająca wszystkie artykuły, które regularnie kupujemy oraz miejsce na dopisanie tych nieregularnych. Taką gotową listę uniwersalną drukujemy sobie wielokrotnie lub kserujemy. Podczas tworzenia listy zaznaczamy na gotowym szablonie artykuły, które zamierzamy kupić (lub dopisujemy, jeśli ich nie ma). Podczas zakupów z kolei dopisujemy kolejny znaczek dla kupionych artykułów. Zaletą takiej listy jest możliwość jej posortowania według kolejności regałów w ulubionym sklepie (co radykalnie skraca czas zakupów) oraz mniejsze ryzyko przeoczenia czegoś przy jej tworzeniu (połączenie funkcji listy zakupów i listy kontrolnej). Wadą – duża długość.

Najlepszym zaś rozwiązaniem jest lista stworzona za pomocą specjalnych aplikacji na smartfonie. Ponieważ telefon ma się prawie zawsze przy sobie, łatwo do niej dopisać coś, co się nagle przypomni. Taką listę trudniej zgubić. Można ją posortować według alfabetu lub według innych kryteriów. Można ją przesłać e-mailem lub sms-em do współmałżonka (jeśli ma taką samą aplikację do list zakupów, będzie mógł ją zaimportować z maila). A najważniejsze: zaznaczone artykuły będą z niej znikać. Dzięki temu nie ryzykujemy przeoczenia czegokolwiek: pod koniec zakupów zostaną na niej tylko artykuły, których zabrakło w sklepie.

Smartfonowych aplikacji do tworzenia list zakupów jest wiele, zarówno na telefony z Androidem jak i na iPhone, więc bez problemów znajdziesz w Android Markecie lub w AppStore taką, jaka będzie Ci najbardziej odpowiadać. Redakcja Kury Domowej korzysta z programu ShopShop na iPhone, który jest darmowy, umożliwia dowolne sortowanie list zakupów oraz przesyłanie ich e-mailem i importowanie do drugiego telefonu. Możesz też rozważyć aplikację Listonic, zwłaszcza jeśli często robisz zakupy we współpracującym z aplikacją markecie – będziesz mieć dostęp on-line do gazetek promocyjnych, oraz możliwość dopisywania towarów do listy zakupów poprzez zeskanowanie kamerą aparatu kodu kreskowego z opakowania.

Podsumowanie

Dobrze ułożony jadłospis gwarantuje nie tylko zdrowie, ale również szybkie i bezstresowe zakupy. Ważnym skutkiem jest zapobieganie marnotrawstwa pieniędzy poprzez zakupy niepotrzebnych rzeczy i w konsekwencji psucie się jedzenia, oraz marnotrawstwa czasu spędzanego na chaotycznej jeździe koszykiem między półkami czy dodatkowych wizytach w sklepie po zapomniane towary. Dlatego zawsze planuj z wyprzedzeniem jadłospis swojej rodziny, a na zakupy udawaj się wyłącznie z dobrze opracowaną listą towarów do kupienia.

Tomasz Dajczak

Ekonomista z wykształcenia, z zamiłowania człowiek renesansu.

Dodaj komentarz

Zamknij menu
%d bloggers like this: